Έπιασε κορυφή η Νάπολι

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Νάπολι σήμερα στο Μπέργκαμο επί της Αταλάντα με 3-1, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι με τους τρεις αυτούς βαθμούς έπιασε στην κορυφή τη Μίλαν, που υποδέχεται την Δευτέρα (4/04) την Μπολόνια, και παραμένει δυνατά στη μάχη της διεκδίκησης του τίτλου.

Οι «παρτενοπέι» μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με τα γκολ των Ινσίνιε (14′ πεν.), Ναπολιτάνο (37′), ο Ντε Ρουν μείωσε προσωρινά (58′), αλλά ο Ελμάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 81ο λεπτό. Την ίδια ώρα η Ουντινέζε διέλυσε με 5-1 την Κάλιαρι και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα νίκησε με 1-0 την Εμπολι στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας και έκανε ένα σημαντικό βήμα στη διεκδίκηση της συμμετοχής της στα ευρωπαϊκά κύπελλα την επόμενη αγωνιστική σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 57ο λεπτό, λόγω αποβολής του Λουπέρτο, και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «βιόλα» έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Νίκο Γκονζάλες.