«Έπνιξε» την Ιαπωνία και φουλάρει για πρωτιά η Εθνική πόλο

Η Εθνική πόλο ανδρών «ισοπέδωσε» την αδύναμη Ιαπωνία 18-7 στον δεύτερο αγώνα της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης και με τρεις βαθμούς ελπίζει για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου κόντρα στην Κροατία και αυτή θα τη διεκδικήσει το ερχόμενο Σάββατο στο ματς της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στη Γερμανία.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έφτασαν στο 7-3 στη δεύτερη περίοδο και αύξαναν συνεχώς τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πολλές λύσεις και καταπληκτική άμυνα.

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν ο Αργυρόπουλος-Κανακάκης με 6 γκολ.

Νωρίτερα, η Κροατία νίκησε τη Γερμανία με 13-9 και έχει τους ίδιους βαθμούς με την Εθνική. Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι η πρωτιά ανάμεσα σε Ελλάδα και Κροατία θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων και αυτήν τη στιγμή η Ελλάδα +11 έναντι +4 της “χβράτσκα”.

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-4, 2-5, 2-6

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 6, Γούβης, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος