Έχασε η Αστάνα κι έπεσε από την 1η θέση (videos)

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η Αστάνα από την Κιζιλζάρ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Καζακστάν.

Η προσεχής αντίπαλος του Άρη δέχθηκε μέσα σε έξι λεπτά δύο τέρματα. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντραντσέσκο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για να έρθει στο 9′ ο Μπούσμαν να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Το 2-0 ήταν αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αστάνα προσπάθησε να αντιδράσει με κάποιες αλλαγές που έγιναν. Στο 51′ ο Κουάτ μείωσε σε 2-1, αλλά αυτό ήταν προσωρινό, καθώς στο 68′ ο Ζόριτς από κοντά με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της Αστάνα έκανε το 3-1. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα. Αυτή τη φορά στο 86′ με τον Αϊμπέτοφ, καθώς στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Άρη ηττήθηκε κι έπεσε από την 1η θέση.

Η σύνθεση της Αστάνα: Νεμπογκόντοφ, Μπαρσεγιάν (46′ Μπασμάνοφ), Μπεϊσεμπέκοφ, Καντέτ, Τσουπέρκα (78′ Αϊμπέτοφ), Εμπόνγκ, Κουάτ (72′ Γκούρμαν), Μουρταζάεφ (46′ Προκοπένκο), Ρουκάβινα, Σίμουνιτς, Τομάσοφ.