Ήττα από την Τουρκία για την Εθνική Εφήβων, 15 πόντους ο Χρηστίδης

Η Εθνική Εφήβων, στην πρεμιέρα της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σαμψούντας αντιμετώπισε την οικοδέσποινα Τουρκία και παρά τη μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το… δεξί, καθώς ηττήθηκε με 82-78, με τον Χρηστίδη του Άρη να πετυχαίνει 15 πόντους.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης που οι ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, η Ελλάδα με συνεχόμενους πόντους του Αγραβάνη, προηγήθηκε με 8-14 στο 4ο λεπτό. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 16-17 στο 7’ αλλά δεν σταμάτησαν εκεί καθώς με τους Γιαρόλ και Ατάρ να σκοράρουν, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 23-19. Στην δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα έδειξε σημάδια αντίδρασης και στο 13ο λεπτό ισοφάρισε σε 27-27. Οι οικοδεσπότες όμως απάντησαν με ένα μικρό σερί για το 31-27. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου τα είχε βρει «σκούρα» στην επίθεση εξαιτίας και της σκληρής άμυνας των Τούρκων και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι οικοδεσπότες με ένα σερί εννέα πόντων, να προηγηθούν στο ημίχρονο με 46-34.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε «δυνατά» στην τρίτη περίοδο και στο 23’ προηγήθηκε με 53-39. Η Ελλάδα όμως απάντησε με ένα σερί έξι πόντων και μείωσε σε 53-54 στο 25ο λεπτό με τρίποντο του Μωραΐτη. Οι Τούρκοι δεν έχασαν τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και στο 30’ ήταν μπροστά στο σκορ με 60-51. Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της με τους Λούντζη και Μωραΐτη να δίνουν λύσεις και στο 33’ μείωσε σε 65-62. Το παιχνίδι πήρε τελικά χαρακτήρα ντέρμπι με την Ελλάδα να παραμένει στο «κυνήγι» του σκορ. Στο 37’ η Τουρκία προηγούνταν με 70-66 η Ελληνες Εφηβοι όμως δεν σταματούσαν να πιέζουν.

Στο 38’ με καλάθι του Λούντζη η ελληνική ομάδα μείωσε εκ νέου σε 78-73, ενώ ο Χρηστίδης έκανε το 78-75 και το ματς πήρε «φωτιά».

Ο Λούντζης χρεώθηκε με βήματα χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο για την Ελλάδα στα 39’’ για το τέλος, αλλά το πέτυχε λίγο αργότερα, κάνοντας το 78-77 στα 13’’ πριν από την λήξη με τον Μωραΐτη να έχει κλέψει την μπάλα από τους Τούρκους.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς κρίθηκε από την γραμμή των βολών, με την Τουρκία να παίρνει τη νίκη με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-34, 60-51, 82-78

ΤΟΥΡΚΙΑ (Τσετίν): Αλ 21, Απαϊντίν, Σαϊμπίρ 7, Καρ 7, Καραχάν 3, Μπαστάν 11, Ακιούζ, Ντογκάν 3, Ατάρ 12, Σενέλ 4, Γιαρόλ 5, Ντουράν 9

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Λούντζης 18 (7ρ, 3α, 6κλ, 1κ), Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 5, Αγραβάνης 15, Χρηστίδης 15, Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης 16 (8ρ, 7α, 6κλ., 1κ.), Παπαδάκης Κ. 5, Κουρέπης, Τάταρης 4, Παπαδάκης Στ.