Ήττα με διαιτητική αδικία για τους κιτρινόμαυρους στην Γερμανία (video)

H Μπάγερν δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Αουγκσμπουργκ ενώ η Μπορούσια Ντόρτμουντ έχασε με αμφιλεγόμενο τρόπο με 3-2 από την Βόλφσμπουργφκ στην Βεστφαλία.

Την έβδομή της νίκη στα πρώτα της οκτώ παιχνίδια μακριά από το γήπεδό της πήρε η Μπάγερν Μονάχου. Ο Τόμας Μίλερ με πέναλτι πέτυχε το ένατο του εφετινό γκολ και άνοιξε τον δρόμο για τους Βαυαρούς ενώ ο Μάριο Γκόμες δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η πρωταθλήτρια Ντόρτμουντ έμεινε 14 βαθμούς μακριά από την κορυφή ύστερα από την ήττα της με 3-2 από την Βόλφσμπουργκ σε ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνίστησε ο διαιτητής, Βόλφγκανγκ Σταρκ. Η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με τον Μάρκο Ρόις. Όμως μισή ώρα αργότερα ο Σταρκ απέβαλε τον Μάρτσελ Σμέλτσερ άδικα και έδωσε πέναλτι για τη Βόλφσμπουργκ, θεωρώντας πως ο αμυντικός της Μπορούσια έκοψε με το χέρι τη μπάλα πάνω στην γραμμή την στιγμή που χρησιμοποιήσει το γόνατο του! Ο Ντιέγκο ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών και ισοφάρισε. Ο Νάλντο στο 41′ έδωσε το προβάδισμα στους «λύκους».

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν παράτησαν την αναμέτρηση και ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπλατζικόφσκι στο 61′. Τη νίκη στους «λύκους» έδωσε ο Ντοστ στο 73′ όταν και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.