Ήττα σοκ για τη Κίμκι από πρώην Αρειανούς!

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2012 η Κίμκι. Η αντίπαλος του Άρη για την φάση των 16 του Γιούροκαπ ηττήθηκε στην έδρα της από την Κράσνε Κρίλια των πρώην “κίτρινων” Μάιλς, Λικχολίτοφ και Λάμποβιτς με σκορ 68-67!

Το συγκρότημα του Ρίμας Κουρτινάιτις μπήκε από την αρχή δυνατά, προηγήθηκε με 29-14 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα να υποστεί την πρώτη της ήττα στην λίγκα του βορρά. Πρώτος σκόρερ από πλευράς ηττημένων ήταν ο Βιτάλι Φριντζόν με 16 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο Λόντσαρ με 15 πόντους. Καλή απόδοση είχαν οι Άαρον Μάιλς και Ντράγκαν Λάμποβιτς, που είχαν περάσει από τον Άρη την περίοδο 2009-10. Ο Άρης θα αντιμετωπίσει την Κίμκι στις 17 Ιανουαρίου στο Παλέ στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Γιούροκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 42-36, 55-54, 67-68.

ΚΙΜΚΙ: Φριντζόν 16 (1) Βιάλτσεφ 3 (1), Λόντσαρ 15, Μόνια 7 (1), Κβοστόφ, Ζουκανένκο 11 (1), Κελάτι 2, Πλάνινιτς 9 (1), Νίλσεν 4.

ΚΡΑΣΝΙΕ ΚΡΙΛΙΑ: Ρας 17 (3), Ντεντούσκιν 4, Λικχολίτοφ 3, Σουρότσεβ 7, Λάμποβιτς 10 (2), Κολέσνικοφ 7 (1), Βασίλιεφ 7 (1), Μάιλς 9, Ντομανί 4.