Ήττα στο ΟΑΚΑ (71-60) και τέλος στη χρονιά με την 4η θέση

Η χρονιά του Άρη ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν από την ΑΕΚ με σκορ 71-60 και τελείωσαν την σεζόν καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα, όπως και το 2015 και το 2016.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα εξαιρετικά παρά τα προβλήματά του. Ο Αντουάν Σκοτ και ο Βασίλης Καββαδάς έδωσαν λύσεις επιθετικά και ο Άρης προηγήθηκε με 16-7 (6’), ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η είσοδος στο παιχνίδι του Ντίξον και του Ελονού άλλαξαν την κατάσταση. Ο πρώτος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα (13π. στο α’), ο δεύτερος πλήγωσε τον Άρη με τα επιθετικά ριμπάουντ που κατέληξαν σε καρφώματα και η ΑΕΚ μείωσε σε 18-19 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι κίτρινοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, παρά την αστοχία τους έξω από τα 6,75μ. (2/13τρ. με τον Τσαϊρέλη να έχει 0/4 στο α’). Κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα, βρήκαν τις κατάλληλες επιλογές και διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το 17’ όταν προηγήθηκαν με 33-30 με καλάθι-φάουλ του Καββαδά.

Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τρίποντο του Νιούλεϊ ξέφυγε με 42-35, αλλά το σκορ στο 20λεπτο ήταν 42-37 με σκόρερ τον Τσαϊρέλη.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης έχασε την επαφή του με την ΑΕΚ, γιατί δεν λειτούργησε στην επίθεσή του. Με 3/12 σουτ και πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα και σχεδόν έξι λεπτά χωρίς καλάθι οι κίτρινοι είδαν την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 53-39 (17’).

Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου (61-47 στο 34’, 63-48 στο 35’) και στο υπόλοιπο του αγώνα οι κίτρινοι δεν είχαν τις δυνάμεις για να διεκδικήσουν το ματς με ανατροπή και φυσιολογικά ηττήθηκαν με σκορ 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60.