Ήττα στο Παλέ (59-74) και τέλος…

Ο Άρης ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα. Ηττήθηκε και στο Αλεξάνδρειο από τον Ολυμπιακό με σκορ 74-59 και πήρε την έβδομη θέση. Παρά την ήττα ο κόσμος χειροκρότησε στο τέλος την ομάδα…

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Ο Ολυμπιακός ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, είχε τον έλεγχο και όταν οι περιφερειακοί του αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμό, ο Άρης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Οι κίτρινοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σάσα Βεζένκοφ και παρουσίασαν στο πρώτο δεκάλεπτο πολλά επιθετικά προβλήματα. Το μαρτυράει και το 8-17 (10′) αλλά και τα πολλά άστοχα σουτ των κίτρινων, που προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Στο 17′ ο Ασημακόπουλος μείωσε σε 18-24, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο -10 για τον Άρη (26-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι μπήκαν με όρεξη και διάθεση, μείωσαν σε 32-38 (22′), όμως από εκεί και πέρα Σπανούλης και Περπέρογλου πέτυχαν μαζί 14 πόντους και ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 22 πόντους (34-56 στο 28′).

Τα πάντα είχαν κριθεί και στην τέταρτη περίοδο ότι συνέβη είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα…

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59, 59-74.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10 (3/3β., 2/8δπ., 1/3τρ., 3ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 4, Γκίκας 5 (1), Τσακαλέρης 6, Ασημακόπουλος 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 10 (2/2β., 4/10δπ., 5ρ.), Λαρεντζάκης 9 (1), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 5 (4.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 6 (2), Ντάνστον 6 (9ρ.), Σπανούλης 15 (5/5β., 2/4δπ., 2/4τρ., 7ασ.), Περπέρογλου 10 (2/3δπ., 2/3τρ.), Σλούκας 8 (2), Κόλινς 5 (6ρ.), Σίμονς 3, Πρίντεζης 10 (3/4β., 2/5δπ., 1/4τρ., 3ρ.), Μάντζαρης 9 (3), Καββαδάς, Χριστοδούλου 2.