Ήττα στο φινάλε για τις γυναίκες

Παρά το γεγονός ότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ οι γυναίκες του Άρη δεν κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις φετινές τους νίκες στην Α1 και ηττήθηκαν με σκορ 54-65 από τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στο Αλεξάνδρειο.

Το συγκρότημα του Κώστα Κωτούλη κρατούσε από το πρώτο λεπτό τα ηνία του αγώνα όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ σε συνδυασμό με ένα επιμέρους σκορ 8-23 στοίχησαν στις κίτρινες που είδαν το ροζ φύλλο μέσα σε λίγα λεπτά να αλλάζει χέρια. Οι 14 πόντοι της Χατζάκου δεν ήταν αρκετοί για τον Άρη ενώ από πλευράς «πρασίνων» ξεχώρισαν οι Ντέλβα με 16, Μαγκλάρα και Βλάνη οι οποίες σημείωσαν από 11 ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και μία πρώην παίκτρια του Άρη η νεαρή Σλούκα που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους και τρία τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14,37-28.46-42,54-65.
ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Πολύχρου, Τριανταφυλλίδου, Χατζάκου 14 (2), Φλέγγα 2, Σταυρίδου 5 (1), Κατωπόδη 8, Τράντα 12, Μούλη 9, Σκιαδοπούλου 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Βλάνη 11 (2), Μαγκλάρα 11, Χαβαλέ 3, Ντέλβα 16, Σλούκα 11 (3), Τσακιρίδου, Κόνιαλη, Σπαθάρη 3 (1), Κοσμά 10, Πασχοπούλου.