Ήττα του Άρη από τον Ηρακλή στην πρεμιέρα του Final 4 μπάσκετ παίδων

H oμάδα Μπάσκετ Παίδων του Αρη ηττήθηκε με 85-69 στην πρεμιέρα του Final 4 της ΕΚΑΣΘ από τον Ηρακλή.

Ο Αρης ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι με τον Ηρακλή να παίρνει πολύ γρήγορα το προβάδισμα με 14-2, ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ κατάφερε να μειώσει σε 19-28. Δυο λεπτά περίπου πριν την λήξη ο Αρης με τον Τσαχτσίρα μείωσε στους τρείς (31-34).

Στην 3η περίοδο ο Ηρακλής αύξησε και πάλι τη διαφορά, ωστόσο ο Αρης με πρωταγωνιστή ξανά τον Τσαχτσίρα μείωσε σε 51-54. Μετά την αποχώρησή του με πέντε φάουλ, ο Αρης δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 35-42, 52-64,  69-85

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Καντερές-Αθανασιάδης Αθ.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Χατζής): Σίμο, Πιάρας 13(1), Τσαχτσίρας 16, Καζαμίας 7(1), Δονάκης 14(1),  Σιόγκας 4, Κασιάνος 2, Ζανής 13(2).

Ηρακλής (Τσίμπος-Χρήστου): Μαγγανάρης 2, Παπαδόπουλος 6, Γερούκης, Μητσόπουλος, Χαρτώνας 6(1), Κομνιανίδης Γ. 23(1), Ομο 16, Κομνιανίδης Α. 17(5), Ακρητίδης 5(1), Μαυρίδης 12(1).