ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα του Άρη (81-87) από το Ρέθυμνο στην αυλαία της σεζόν

Ο Άρης έκλεισε με ήττα την παρουσία του σε ένα πρωτάθλημα παρωδία που το αλλοίωσε ο Παναθηναϊκός με την απόφασή του να μην κατέβει να αγωνιστεί σήμερα κόντρα στην Κύμη. Έχασε από το Ρέθυμνο με σκορ 81-87, παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 10-2, αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε και με 2/2 τρίποντα του Μπαρτ ισοφάρισε σε 10-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (16-17).

Οι κίτρινοι ήταν άστοχοι (8/23δπ., 4/14τρ.), αλλά εκμεταλλεύτηκαν τα 13 λάθη του Ρεθύμνου (3 είχε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη) για να προηγηθούν με 25-21 (14’) και 33-28 (17’) με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο (11π.).

Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-35 υπέρ του Άρη που είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ το Ρέθυμνο είχε χάσει τον καλύτερο σουτέρ του (Μπάντερ) με ντισκαλιφιέ, λόγω δύο αντιαθλητικών.

Ο Στιβ Μπαρτ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Πέτυχε τρίποντα με άμυνες πάνω του, δημιούργησε για τους συμπαίκτες του, ενώ ο Άρη πλην του Τολιόπουλου δεν είχε λύσεις επιθετικά και βρέθηκε πίσω με 50-59 στο 29’ και 50-62 στο τελευταίο λεπτό του της περιόδου (53-62).

Οι κίτρινοι μείωσαν με συνεχόμενα καλάθια του Φλιώνη σε 57-62, αλλά το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε το ότι οι διαιτητές χρέωσαν τον Άρη με τέσσερα φάουλ στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου και με πρωταγωνιστές τους Μπαρτ και Χίκι ξέφυγαν στο 34’ με 12 πόντους (61-73).

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Τολιόπουλος με “γκολ-φάουλ” και ο Σλαφτσάκης στον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 68-75, αλλά ο γκαρντ του Άρη υπέστη τράβηγμα στη γάμπα και αποχώρησε με έντονους πόνους. Ο ΜακΓκι με 2/2 βολές μείωσε σε 70-75, αλλά ο Μπαρτ και ο Χριστοδούλου με συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν προβάδισμα 11 πόντων στο Ρέθυμνο (70-81 στο 36’). Ο Μπελ με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 77-82 (2:41), αλλά ο Χίκι με λέι απ έκανε το 77-84 και ο Γλυνιαδάκης το 77-86 στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού, μη αφήνοντας περιθώρια στον Άρη να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35, 53-62, 81-87.

ΑΡΗΣ: Σλαφτσάκης 15 (7ρ., 4ασ., 3κλ.), Φλιώνης 10 (2/4δπ., 2/3τρ., 4ρ., 3ασ., 3κλ.), Τολιόπουλος 24 (9/11β., 3/5δπ.. 3/10τρ., 3ρ., 4ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 1 (0/2δπ., 0/4τρ.), Βεργίνης 5 (2ασ.), ΜακΓκι 10 (9ρ.), Μπελ 5 (1), Χάρις, Νταλό 2, Κάιζερ 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου 12 (3ρ., 4ασ.), Μπαρτ 32 (7/9β., 2/8δπ., 7/11τρ., 4ασ.), Κλάντον 2 (12ρ.), Χίκι 20 (2/4β., 6/7δπ., 2/5τρ., 8ρ., 7ασ.), Ντάνιελς 7, Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπάντερ 3 (1), Τζόουνς 9 (1).