slideshow-1

Ήττα (66-70) στο πρώτο φιλικό για τον Άρη από την ΜΖΤ Σκοπίων

Ο Άρης έδωσε τον πρώτο φιλικό αγώνα του στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την έναρξη της σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα με 66-70 από την ΜΖΤ Σκοπίων στο «Nick Galis Hall».

Ήταν η πρώτη ευκαιρία των παικτών του Γιάννη Καστρίτη για να «ξεφύγουν» από την καθημερινότητα των σκληρών προπονήσεων. Ο κόουτς του Αρη δε χρησιμοποίησε τον Ίσμαελ Σανόγκο, ο οποίος αφίχθη στη Θεσσαλονίκη μόλις τα μεσάνυχτα του περασμένου Σαββάτου (03/09) και παρακολούθησε σήμερα (05/09) την προσπάθεια των συμπαικτών του.

Ο Αρης προηγήθηκε με 7-0 και 9-2, όμως οι φιλοξενούμενοι «μάζεψαν» τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΜΖΤ πέρασε με 16-19, αλλά με πόντους του Γκούντγουιν ο Αρης ξαναπήρε το προβάδισμα (20-19). Με πέντε σερί πόντους του Νότε, έγινε το 25-20. Ο αντίπαλος επέστρεψε εκ νέου, για να κλείσε το ημίχρονο στο 29-29.

Η ΜΖΤ ήταν εύστοχη έξω από τα 6.75 και πέρασε με 33-40, όμως ο Αρης με ένα σερί 9-0 πέρασε με 42-40. Μετά το 45-42 από τρίποντο του Τολιόπουλου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 0-6 για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-49.

Με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο (12 συνολικά) η ΜΖΤ πήρε διαφορά 13 πόντων (48-61). Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν και με επιμέρους 15-2 ισοφάρισαν 63-63. Ακολούθησε ένα 0-4 των φιλοξενούμενων για το 63-67. Γκούντγουιν και Νότε με βολές έκαναν το 65-67 αλλά το τρίποντο του Β. Στογιανόφσκι καθόρισε τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-29, 45-49, 66-70.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 2, Γκούντγουιν 13, Τολιόπουλος 11 (2), Σχίζας 8 (2), Καββαδάς 6, Φίλλιος, Νότε 12, Σιδηροηλίας 3, Νετζήπογλου 3, Χάγκινς 8 (2).

ΜΖΤ: Κάφι 5 (1), Ματζέφσκι 7 (1), Ντ. Στογιανόφσκι 11 (3), Β. Στογιανόφσκι 16 (2), Ρόμπεφ 9 (1), Πάντεφ 2, Κρστέφσκι 5 (1), Μίτσοβιτς 15 (3).