Αγκαλιά με το πρωτάθλημα οι Γουόριορς!

Έτοιμοι για στέψη οι Γουόριορς. Η ομάδα του Στιβ Κερ δύο βράδια μετά τη συντριβή της στο Κλίβελαντ επέστρεψε και νίκησε 108-97 τους Καβαλίερς στο ίδιο γήπεδο. Έτσι έκανε το 3-1 στη σειρά και μπορεί να κατακτήσει τον δεύτερο σερί τίτλο με νίκη, τα ξημερώματα της Τρίτης στο Όκλαντ. Αντίθετα, οι «ιππότες» πλέον επιζητούν ένα θαύμα, καθώς καμία ομάδα από τις 32 προηγούμενες που είχαν βρεθεί στο 1-3 σε τελικούς δεν κατάφερε να πάρει το πρωτάθλημα.

Ο Στεφ Κάρι άφησε στην άκρη τις προηγούμενες κακές εμφανίσεις και σταμάτησε στους 38 πόντους με 9/10 βολές, 7/13 τρίποντα και 4/12 δίποντα. Ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 25 πόντους, ενώ εξαιρετική «βρώμικη» δουλειά έκαναν Ντρέιμοντ Γκριν και Αντρέ Ιγκουοντάλα για τους «πολεμιστές» που είχαν 17/36 τρίποντα.

Οι Καβαλίερς είχαν σε κακό βράδυ τον Λεμπρόν Τζέιμς, έστω κι αν δεν το δείχνουν οι αριθμοί του (25πόντοι, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα, αλλά και 7 λάθη). Ο Κάιρι Ίρβινγκ με 34 πόντους ξεχώρισε, αλλά δεν είχε βοήθεια και οι γηπεδούχοι έχασαν το ματς όταν έμειναν για εξίμισι λεπτά χωρίς καλάθι στην τελευταία περίοδο. Έχοντας, δε, 15/26 βολές και 6/25 τρίποντα, δεν μπορούσαν να περιμένουν περισσότερα.

Δωδεκάλεπτα: 28-29, 55-50, 77-79, 97-108.