«Αιχμαλώτισαν» Γιάννη-Μπακς και ισοφάρισαν οι Σέλτικς (video)

Είναι εδώ και έχουν δυνατό σφυγμό οι Σέλτικς! Παρά την απουσία του τραυματία Μάρκους Σμαρτ επιβλήθηκαν εύκολα των Μπακς στο δεύτερο ματς της Βοστώνης με 109-86 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Τρομερή άμυνα από την ομάδα του Ίμε Ουντόκα, που κράτησε στους 5 πόντους με 2/12 τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο ημίχρονο «χτίζοντας» μια διαφορά που έκλεισε στο 65-40 στο πρώτο μέρος. Ο Greek Freak αφυπνίστηκε στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν αργά και τελείωσε το ματς με 28 πόντους (5/9 βολές, 10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 6 λάθη.

Κορυφαίοι για τους νικητές, που είχαν 20/43 τρίποντα, ήταν οι Τζέιλεν Μπράουν με 30 και Τζέισον Τέιτουμ με 29 πόντους, ενώ παίκτης-«κλειδί» ήταν ο Γκραντ Γουίλιαμς με 21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και μετά από εξίμισι λεπτά αγώνα ήταν στο 18-3, με τον Γιάννη να ξεκινά με 0/6 και τον Μπράουν 17 πόντους στην πρώτη περίοδο. Με όπλο την άμυνά τους αλλά και την εκνευριστική αστοχία των Μπακς συνέχισαν να κυριαρχούν και κρατώντας τον Greek Freak σε 2/12 με 5 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο στο +25, 65-40. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασαν και στο +26 (72-46), προτού πάρει μπρος ο Αντετοκούνμπο και με 18 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο ρίξει τη διαφορά στο 83-66. Αυτή έπεσε και στους δώδεκα, 92-82, με 4:30 λεπτά να απομένουν, ωστόσο οι Σέλτικς κυρίως με τον Τέιτουμ βρήκαν τις λύσεις για να μην απειληθούν ποτέ πραγματικά από τους πρωταθλητές.

Η σειρά μεταφέρεται στο Μιλγουόκι για τα δύο επόμενα ματς, με το τρίτο της σειράς να διεξάγεται το Σάββατο στις 22:30 (ώρα Ελλάδας).

Δωδεκάλεπτα: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86