Ακαδημία Μπάσκετ: Ήττα από τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του Rising Stars (photos)

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στον ημιτελικό του U18 Rising Stars, από τον Ολυμπιακό με 50-76 και πλέον θα διεκδικήσει την 3η θέση, αντιμετωπίζοντας τον ηττημένο της αναμέτρησης ΔΕΚΑ – Παναθηναϊκός.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν το κακό δεύτερο ημίχρονο, την αστοχία τους (17/47 σουτ, 12/20 βολές ) και τα 24 λάθη που έκαναν, όπως και τα 15 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-7, όμως ο Άρης αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 7-7. Οι «ερυθρόλευκοι» ξαναπήραν το προβάδισμα και διαφορά 11 πόντων (10-21), πριν το 12-21 της πρώτης περιόδου.

Με έξι πόντους του Γεροκώστα ο Άρης μείωσε σε 18-21 και ο Λαμπρόπουλος έφερε το ματς στον πόντο (20-21). Ο Ολυμπιακός έκανε ένα 0-7 για το 20-28, πριν το 25-32 του ημιχρόνου.

Με τον Χαβαλέ και τον Λαμπρόπουλο ο Άρης μείωσε σε 31-34. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου με 31-45. Ο Χαβαλές με τρίποντο και φάουλ προσπάθησε να κρατήσει ζωντανό τον Άρη (37-48) και ο Γεροκώστας έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (39-48). Όμως ο Ολυμπιακός ξανάφτασε στο +14 (41-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει και οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (41-61) και στη συνέχεια στους 26 (45-71), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 25-32, 41-55, 50-76.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Ακαδημία Μπάσκετ: Ήττα από τον Ολυμπιακό

Την ήττα με 63-52 γνώρισαν οι παίκτες του Άρη από τον Ολυμπιακό στο τουρνουά της ΕΟΚ.

Πιο αναλυτικά…”Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 63-52, στη δεύτερη αγωνιστική του τουρνουά Rising Stars το οποίο διοργανώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα από την αρχή και το διατήρησαν ως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Σπηλιόπουλος (15) και ο Απόστολος Νικολαϊδης (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών. Για τον ΑΡΗ ο Στέλιος Χαβαλές σημείωσε 21 πόντους και ο Αναστάσιος Κωνσταντινίδης ακολούθησε με 10.

Διαιτητές: Τσολάκος, Ζιώγας, Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 17-8, 34-21, 48-38, 63-52″