Αλαβές – Σεβίλλη 4-3: Οι Ανδαλουσιάνοι έχασαν με ανατροπή τη ματσάρα και παρέμειναν χωρίς βαθμό

Δεύτερη ηχηρή σφαλιάρα για την Σεβίλλη που έγινε έρμαιο στις διαθέσεις της Αλαβές που με το εντυπωσιακό 4-3 την άφησε ουραγό χωρίς βαθμό.

Μπορεί να ήταν σούπερ ανταγωνιστική στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι, όμως εντός συνόρων η Σεβίλλη ακόμα ψάχνεται.

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς, αυτή τη φορά με μία ξεγυρισμένη τεσσάρα στην έδρα της Αλαβές (4-3) σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Οι Ανδαλουσιανοί απάντησαν άμεσα στο γρήγορο 1-0 από τον Ριόχα (7’) και με αυτογκόλ του Αμπκάρ (15’) και τέρμα του Λαμέλα (41’) γύρισαν προσωρινά την αναμέτρηση.

Κάπου εκεί όμως το «Μεντιθορόθα»… κατηφόρισε. Οι γηπεδούχοι σκόραραν τρία αναπάντητα τέρματα με Ντουάρτε (44’) και Κίκε Γκαρσία (54’, 59’) φτάνοντας το σκορ στο 4-2, με την Σεβίλλη να μειώνει στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ράφα Μιρ για το τελικό 4-3.