Αμούστακα 16χρονα… άνδρες στον Άρη (photogallery)

Ο Μάριος Ματαλόν θα τεθεί σήμερα αντιμέτωπος των κίτρινων στο Αλεξάνδρειο, στο γήπεδο όπου πριν από έξι χρόνια έκανε το ντεμπούτο του στην Α1 με τη φανέλα του Άρη. Ήταν μόλις 16 ετών και ήταν ο νεότερος παίκτης που έπαιξε στον Άρη μετά τον Μιχάλη Ρωμανίδη! Τον ξεπέρασε το 2008 ο Λίνος Χρυσικόπουλος και ακολούθησαν οι Βεζένκοφ και Μποχωρίδης!

Στις 23 Οκτωβρίου 2005 ο Άρης κέρδισε τον Μακεδονικό με σκορ 84-66, στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Αλεξάνδρειο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ηλίας Ζούρος βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Μάριο Ματαλόν. Ο 16χρονος τότε πλέι μέικερ αγωνίστηκε 1.11 και απέσπασε το χειροκρότημα του κόσμου, που είχε γεμίσει τότε το Αλεξάνδρειο! Ήταν για μερικούς μήνες πιο μεγάλος από τον Μιχάλη Ρωμανίδη, ο οποίος είχε κάνει το ντεμπούτο του επίσης στα 16 του χρόνια, το 1982… Ο Ματαλόν έκανε το ντεμπούτο σε ηλικία 16 ετών, 8 μηνών και 7 ημερών.

Πέντε χρόνια μετά, στις 14 Φεβρουαρίου 2009, τον ξεπέρασε ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι του Άρη μία μέρα αφού έκλεισε τα 16 του χρόνια! Στις 2 Δεκεμβρίου 2008 στον αγώνα του Άρη με τη Μπνέι Χασαρόν στο Γιούροκαπ με προπονητή τον Αντρέα Ματσόν!

Εντός συνόρων, ο Χρυσικόπουλος έχει το… ρεκόρ και στην Α1, καθώς αγωνίστηκε όταν ήταν 16 ετών, 2 μηνών και 14 ημερών στη νίκη του Άρη επί της ΑΕΛ με σκορ 62-46, στις 14 Φεβρουαρίου 2009. Μπήκε στα τελευταία 48 δευτερόλεπτα του αγώνα…

Τον Χρυσικόπουλο ξεπέρασε… φέτος ο Βεζένκοφ, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα του Άρη σε ηλικία 16 ετών, 2 μηνών και 6 ημερών! Μπήκε για 1.10 στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, τον οποίο ο Άρης έχασε με σκορ 80-59 στο Αλεξάνδρειο.

Ανάμεσα σε Χρυσικόπουλο και Βεζένκοφ υπάρχει ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη στην περσινή πρεμιέρα του πρωταθλήματος! Ήταν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (23 Οκτωβρίου 2010) στο οποίο απεργούσαν τα μέλη του ΠΣΑΚ και ο Μποχωρίδης αγωνίστηκε 31 λεπτά! Ήταν μόλις 16 ετών, 6 μηνών και 2 ημερών.

Παλιότερα, εκτός του Ρωμανίδη (έπαιξε στη νίκη επί του Ολυμπιακού με σκορ 63-62 την περίοδο 1982-83) σε ηλικία 16 ετών αγωνίστηκαν για πρώτη φορά και οι Διαμαντής Σκόνδρας και Δημήτρης Νάστος, που προέρχονταν από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου, ενώ ο Γιάννης Ιωαννίδης την περίοδο 1960-61, σε ηλικία 15,5 ετών έπαιξε με την ανδρική ομάδα του Άρη σε φιλικά! Τότε αγωνιζόταν και στο παιδικό και στο εφηβικό και στο ανδρικό!

Δείτε τους κυριότερους παίκτες που έκαναν ντεμπούτο με την φανέλα του Άρη στα 16 τους χρόνια: