Ανταγωνιστικός για 30 λεπτά, μπλακ άουτ στο φινάλε και ήττα με 93-61 στο ΣΕΦ

Ο Άρης, όπως και με τον Παναθηναϊκό, έτσι και με τον Ολυμπιακό ήταν ανταγωνιστικός για 30 λεπτά, όμως χάλασε όλη την καλή εικόνα του στην τελευταία περίοδο. Οι ερυθρόλευκοι με επιμέρους σκορ 34-7 μετέτρεψαν το 59-54 σε 93-61 και άφησαν στους κίτρινους πικρή γεύση, γιατί η τελευταία εντύπωση δεν ήταν καλή.

Ο Άρης έκανε πολύ άσχημο πρώτο δεκάλεπτο. Δέχθηκε 29 πόντους από τον Ολυμπιακό, έκανε 7 λάθη, δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, δεν είχε καλές επιστροφές στην άμυνα και το μεγάλο του πρόβλημα ήταν η συνεργασία Σπανούλη – Ντάνστον. Ο Ολυμπιακός μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο εξάλεπτο (13-11) μπόρεσε να ξεφύγει και να αποκτήσει διαφορά 9 πόντων (22-13 στο 7’) και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 27-15 (9’). Ο Άρης κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι κυρίως με τις εμπνεύσεις του Σάσα Βεζένκοφ (10π.) που ήταν… όαση από τους κίτρινους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο την σκυτάλη από τον Βεζένκοφ πήρε ο Γκίκας αρχικά ο οποίος με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 29-25 (12’) και ο Σαρικόπουλος εν συνεχεία. Ο σέντερ του Άρη πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πάλι απέναντι στους “μεγάλους” και βοήθησε τον Άρη να διατηρηθεί κοντά στο σκορ (32-27 στο 13’, 38-31 στο 16’), όμως στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και πήγε στα αποδυτήρια με το +11 (44-33).

Το καλό δεκάλεπτο του Άρη ήταν το τρίτο. Ο Μιχάλης Πελεκάνος πήρε το όπλο του και με 11 προσωπικούς πόντους οδήγησε τον Άρη στην επιστροφή στο παιχνίδι. Οι κίτρινοι σταδιακά μείωσαν την απόδοσή τους και με καλό ποσοστό έξω από τα 6,75μ. (6/12 μέχρι εκείνο το σημείο) μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά στους 6 πόντους (52-46 στο 26’, 57-51 στο 29’) και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -5 (59-54).

Στην τελευταία περίοδο υπήρξε… κατηφόρα. Ο Ολυμπιακός με Σπανούλη, Πρίντεζη και Σλούκα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ο Άρης έμεινε από δυνάμεις και το επιμέρους σκορ 34-7 διαμόρφωσε το τελικό 93-61, που σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 7 (1), Λο 2, Ντάνστον 16 (7ρ., 3κοψ.), Σπανούλης 12 (1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10 (2), Λοτζέσκι 6 (1), Μπέγκιτς 15 (7ρ.), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης 6.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15 (2/2β., 5/10δπ., 1/3τρ.), Γκίκας 8 (1/6δπ., 2/5τρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοδ 19 (5/8δπ., 3/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Σαρικόπουλος 8 (7ρ.), Μούρτος, Αθηναίου 7 (2/6δπ., 1/2τρ., 3κλ.), Μήτογλου.