LIVE: Ολυμπιακός – Άρης 93-61 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης δίνει σε λίγη ώρα στο ΣΕΦ έναν από τους πιο δύσκολους αγώνες του στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, καθώς ο Ολυμπιακός είναι σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, μετράει 17 νίκες σε ισάριθμους αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις και για πρώτη φορά θα παίξει με κόσμο. Επιπροσθέτως υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών στους κίτρινους, υπάρχει και διαφορά δυναμικότητας και όλα αυτά κάνουν την αναμέτρηση ακόμα δυσκολότερη. Το PRESSARIS θα σα μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ολυμπιακός – Άρης 93-61

40′ Τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Αγγέλου για διαμαρτυρία, 1/2 βολές από τον Αγραβάνη και 93-61.

40′ Βολές για τον Μπέγκιτς, το σκορ γίνεται 92-61.

39′ Βολές για τον Αγραβάνη και 90-61.

39′ Βολές για τον Χαρίση, 0/2 παραμένει το 88-61.

39′ Ο Κατσίβελης καρφώνει (88-61).

38′ Ο Πρίντεζης κάνει το 86-61.

37′ Ο Χαρίσης καρφώνει (84-61).

37′ Ο Σλούκας εύστοχος από το τρίποντο (84-59).

37′ Ο Βεζένκοφ μειώνει (81-59).

36′ Τρίποντο από τον Μάντζαρη και 81-57.

Ο Άρης χαλάει την εικόνα που είχε φτιάξει, η διαφορά στους 21 πόντους και τα λάθη του Άρης 20 και σήμερα (όπως και με τον Παναθηναϊκό.

35′ Ο Μπέγκιτς σκοράρει (78-57).

34′ Τρίποντο του Σλούκα και 76-57.

14-3 το σερί του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο…

34′ Λάθος του Άρη, σκοράρει ο Πρίντεζης (73-57).

33′ Καλάθι και φάουλ από τον Σπανούλη, το σκορ γίνεται 71-57.

33′ Ο Σλούκας σκοράρει (68-57).

32′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Αθηναίου (66-57).

32′ Τρίποντο από τον Σπανούλη (66-54).

31′ Ο Πρίντεζης ευστοχεί (63-54).

31′ Ο Μπέγκιτς σκοράρει (61-54).

Με κορυφαίο τον Μιχάλη Πελεκάνο (11π. στο γ’ δεκάλεπτο) ο Άρης κέρδισε τον Ολυμπιακό με επιμέρους 21-15 την τρίτη περίοδο και μείωσε στους 5 πόντους.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ολυμπιακός – Άρης 59-54

30′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 59-54!

30′ Ο Μπέγκιτς σκοράρει (59-51).

30′ Τρίποντο του Γκίκα και 57-51!

29′ Βολές για τον Ντάνστον, το σκορ γίνεται 57-48.

27′ Ο Αθηναίου στον αιφνιδιασμό κάνει το 55-48.

26′ Τρεις βολές για τον Μάντζαρη, το σκορ γίνεται 55-46.

26′ Ο Πελεκάνος με τρίποντο μειώνει στους 6 (52-46).

25′ Βολές για τον Πελεκάνο και ο Άρης μειώνει σε 52-43.

25′ Ο Πελεκάνος μειώνει κι άλλο (52-41).

24′ Ο Πελεκάνος σκοράρει με λέι απ (52-39).

24′ Ο Κατσίβελης ευστοχεί (52-37).

23′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (50-37).

23′ Ο Πέτγουεϊ με φόλοου κάρφωμα κάνει το 50-35.

22′ Ο Ντάνστον καρφώνει (48-35).

21′ Ο Κατσίβελης σκοράρει (46-35).

21′ Ο Πελεκάνος σκοράρει και μειώνει (44-35).

Ο Άρης έκανε 12 λάθη στο πρώτο μέρος, μπήκε στον ρυθμό του Ολυμπιακού και μοιραία “κυνηγάει” στο σκορ. Εκτός του Βεζένκοφ, θετική παρουσία έχει και σήμερα ο Ζήσης Σαρικόπουλος, αλλά η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Ολυμπιακός 44-33

20′ Καλάθι και φάουλ του Σπανούλη (44-33).

19′ Ο Αθηναίου σκοράρει μετά από κλέψιμο (42-33).

18′ Βολές για τον Ντάνστον, 0/2 παραμένει το 42-31.

17′ Βολές για τον Μπέγκιτς, το σκορ γίνεται  42-31.

16′ Ο Μπέγκιτς σκοράρει (40-31) μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

16′ Νέο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Σαρικόπουλο (38-31).

16′ Ο Σλούκας κάνει το 38-29.

15′ Καλάθι και φάουλ από τον Σαρικόπουλο, το σκορ γίνεται 36-29.

15′ Ο Μπέγκιτς σκοράρει (36-27).

14′ Βολές για τον Παπαπέτρου το σκορ γίνεται 34-27.

13′ Ο Σαρικόπουλος σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ (32-27).

13′ Ο Πρίντεζης σκοράρει (32-25).

12′ Βολές για τον Μπέγκιτς, το σκορ γίνεται 30-25.

12′ Εκτελεί ο Γκίκας και 29-25.

11′ Τρίποντο από τον Γκίκα και 29-23.

Πολύ κακός ο Άρης στην πρώτη περίοδο. Αν εξαιρέσει κανείς τις εμπνεύσεις του Βεζένκοφ, δεν λειτουργεί τίποτα σωστά. Επτά λάθη στην επίθεση, 29 πόντους παθητικό με καθόλου καλή αμυντική λειτουργία.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Ολυμπιακός 29-20

10′ Ο Μπέγκιτς σκοράρει (29-20).

10′ Μειώνει ο Άρης και πάλι με τον Βεζένκοφ (27-20).

10′ Όαση του Άρη ο Βεζένκοφ, νέο τρίποντο και 27-18.

9′ Βολές για τον Πέτγουεϊ, 0/2 παραμένει το 27-15.

9′ Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ (27-15).

8′ Κάρφωμα του Ντάνστον (24-15).

8′ Αυτοκαλάθι του Ντάνστον και 22-15!

7′ Ο Ντάνστον εύστοχος και πάλι (22-13).

7′ Ο Σαρικόπουλος από ασίστ του Βεζένκοφ μειώνει σε 20-13.

7′ Άλλο ένα λάθος για τον Άρη σκοράρει ο Πέτγουεϊ (20-11). Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου, γιατί βλέπει ότι ουδείς παίζει άμυνα…

6′ Εύκολο καλάθι για τον Σπανούλη (18-11).

6′ Καλάθι και φάουλ του Λοτζέσκι (16-11).

6′ Ο Βεζένκοφ εξαιρετικός, σκοράρει και πάλι (13-11).

5′ Ο Ντάνστον και πάλι σκοράρει (13-9).

5′ Τρίποντο του Βεζένκοφ και 11-9.

4′ Νέο καλάθι του Ντάνστον και 11-6.

4′ Ο Χαρίσης σκοράρει και μειώνει σε 9-6.

3′ Κάρφωμα του Ντάνστον και 9-4.

3′ Ο Βεζένκοφ ευστοχεί και κάνει το 7-4.

3′ Ο Σπανούλης κάνει το 7-2.

2′ Ο Ντάνστον σκοράρει (5-2).

1′ Ο Λοτζέσκι ευστοχεία σε τρίποντο (3-2).

1′ Ο Πελεκάνος κάνεις το 0-2.