Ανταγωνιστικός όσο είχε δυνάμεις, ήττα με 85-66 στο ΣΕΦ

Όσο είχε δυνάμεις ο Άρης είχε και ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στις αρχές του τέταρτου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και γνώρισαν την ήττα με σκορ 85-66 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ.

Ο Άρης παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος τις αργές επιστροφές του Ολυμπιακού. Έβγαλε πέντε αιφνιδιασμούς, είχε σε καλή μέρα τον Δημήτρη Βεργίνη, αλλά αμυντικά συνάντησε πολλά προβλήματα μέσα στην ρακέτα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι 27 από τους 44 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος προήλθαν από τους ψηλούς της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς, όμως παρόλ’ αυτά ο Άρης άντεξε… Μπορεί να μην προηγήθηκε μετά το 5-4 (3′), όμως δεν επέτρεψε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει. Το σκορ στο 7′ ήταν 12-9, στο 9′ ο Άρης ισοφάρισε σε 17-17 και έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας πίσω με 22-20.

Τα επιθετικά ριμπάουντ των ερυθρόλευκων έδωσαν δεύτερες επιθέσεις και εκεί κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι έναντι της ομάδας του Αλεξανδρή. Ντόρσεϊ, Άντιτς, Παπαδόπουλος και Πρίντεζης πήραν πολλές επιθέσεις, όμως ο Άρης δεν τα παρατούσε, γιατί είχε τον τρόπο στην δική του επίθεση να σκοράρει, είτε από την περιφέρεια, είτε μέσα από το “ζωγραφιστό”. Στο 14′ το σκορ ήταν 28-27, στο 17′ έγινε 38-33 για τον Ολυμπιακό, όμως ο Μάλντροου έδωσε λύσεις και ο Άρης μπόρεσε να μειώσει στον πόντο (40-39 στο 19′) πριν το 44-39 του ημιχρόνου.

Ο Άρης έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές χάρη κυρίως στους Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Παπανικολάου. Στη τρίτη περίοδο οι κίτρινοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί (53-48 στο 28′), όμως στο τέλος του δεκαλέπτου και στις αρχές του τέταρτου δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Το 56-50 στο 29′ έγινε 71-54 στο 34′ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-39, 60-52, 85-66.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7 (7ρ., 2ασ., 2κλ.), Σπανούλης 15 (1), Ντόρσεϊ 10 (5ρ.), Πελεκάνος 3, Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 10 (3ρ.), Παπανικολάου 13 (4ρ.), Μάντζαρης 1, Σλούκας 8, Κατσίβελης 4.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 1, Κερούς 4, Ταπούτος 9 (10ρ., 3ασ.), Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 8 (5ρ., 3ασ., 3κλ.), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 2, Μπόγρης 8, Μάλντροου 9 (6ρ., 2κοψ.), Βεργίνης 15 (3/4β., 3/5δπ.μ 2/4τρ., 3ρ.), Δήμας.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!