Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες για την Εθνική Νέων, «διψήφιος» ο Χρηστίδης

Η Εθνική Νέων Ανδρών πάλεψε μέχρι τέλους το νοκ – άουτ παιχνίδι με την Ιταλία, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 76-70 και αποκλείστηκε από τη φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Εθνική μας ομάδα πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό το παιχνίδι με τους Ιταλούς, όμως ηττήθηκε, καθώς στο φινάλε ήταν άστοχη. Έτσι, αποκλείστηκε στη φάση των «16» του Ευρωπαϊκού U20 της Γερμανίας και θα παίξει αύριο (15:45) με την Μεγάλη Βρετανία για τις θέσεις 9-16. Οι Ιταλοί, από την άλλη πλευρά, προκρίθηκαν στην οκτάδα και θα αντιμετωπίσουν τους Κροάτες (19/7, 15:45).

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τομάσο Οξίλια (16π., 14ρ.), Νταβίντε Μορέτι (15π.) και Αλεσάντρο Λεβέρ (12π., 8ρ.), ενώ πρώτοι σκόρερ της Εθνικής ήταν οι Μιχάλης Λούντζης (14π., 4ρ., 3ασ., 5λ.), Δημήτρης Μωραΐτης (12π., 5ασ., αλλά και 0/5 3π.) και Βασίλης Χρηστίδης (11π. με 5/12 2π., 1/4β., 8ρ., 4 κοψ.), ενώ ο Διονύσης Τάταρης είχε 3 πόντους.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν μοιρασμένο (9-9 στο 6′) με τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (5π.) και Δημήτρη Μωραΐτη (4π.) να έχουν σημειώσει τους «γαλανόλευκους» πόντους. Ένα μικρό ξέσπασμα των Ιταλών διαμόρφωσε το 17-10 στο 8′, με τον Γιάννη Καστρίτη να φωνάζει για την ελληνική άμυνα. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 21-16, με τους παίκτες του Ντάλμασον να έχουν 8/9 δίποντα και 5/6 βολές. Από την άλλη, η Ελλάδα ήταν πιο νευρική και μετρούσε 1/8 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Έλληνες παίκτες ισορρόπησαν ξανά το ματς (25-25 στο 15′). Αλλά, ο Τομάσα Οξίλια (13π., 6ρ.) και ο Αλεσάντρο Λεβέρ (10π., 5ρ.) βρήκαν ρυθμό, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να «κλείσουν» ιδανικά το ημίχρονο (41-33), παρά το γεγονός πως είχαν 0/7 σουτ έξω από τα 6,75μ. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής U20 στο 20′ ήταν ο Μωραΐτης (8π.). Να σημειώσουμε πως στο πρώτο μέρος οι Ιταλοί είχαν 12 παραπάνω βολές (15-3β.), εκμεταλλευόμενοι τα υπερδιπλάσια φάουλ, που χρεώθηκε η Ελλάδα (7-16φ.).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν πιο νευρικές στο παρκέ (41-34 στο 23′). Όμως, με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα και σταθερά καλές άμυνες το σύνολο του κόουτς Καστρίτη «ροκάνισε» τη διαφορά (45-42 στο 16′). Το τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη στο φινάλε της τρίτης περιόδου «έγραψε» το 54-50 και η Εθνική Νέων Ανδρών παρέμεινε για τα… καλά στο ματς.

Τα σημαντικά λάθη των Ελλήνων διεθνών και οι εύστοχες βολές των Ιταλών έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα Ντάλμασον να πάρει ξανά το προβάδισμα (60-52 στο 34′ και 63-55 στο 34′). Όμως, η «γαλανόλευκη» είχε… αποθέματα και με ένα γρήγορο 9-1 ισοφάρισε ύστερα από ώρα (64-64 στο 36′). Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα η Ελλάδα ήταν ξανά άστοχη και οι Ιταλοί με ένα δικό τους 6-0 πήραν και πάλι το «πάνω χέρι» (70-64, 02:34 πριν από το φινάλε). Το ματς, βέβαια, δεν είχε τελειώσει εκεί, καθώς δύο δίποντα του Βασίλη Χρηστίδη έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (70-68 στο 39′). Η Ελλάδα έβγαλε άλλη μια άμυνα και ο Παπαδάκης ισοφάρισε, 50” πριν από τη λήξη σε 70-70.

Με μια δύσκολη προσπάθεια του Μεζανότε οι Ιταλοί βρήκαν σκορ (72-70) και ο Μιχάλης Λούντζης στο αμέσως επόμενο σουτ βρήκε σίδερο. Ο Μορέτι έβαλε 2/2 βολές, ο Μωραΐτης αστόχησε σε νέο τρίποντο και οι Ιταλοί «κλείδωσαν» τη νίκη – πρόκριση (76-70).

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 54-50, 76-70

ΙΤΑΛΙΑ: Αντέλι 7 (1), Μπουκαρέλι 10 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μετσανόετ 8 (6 ριμπάουντ), Μορέτι 15 (2/7 σουτ, 10/11 βολές), Οξίλια 16 (3/10 σουτ, 10/12 βολές, 14 ριμπάουντ), Καρούζο 8, Ντενέγκρι, Λβέρ 12 (8 ριμπάουντ), Παγιόλα, Σιμιόνι.

ΕΛΛΑΔΑ: Χρηστίδης 11 (5/12 δίποντα, 1/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καμπερίδης, Λούντζης 14 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 7 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Τάταρης 3, Αγραβάνης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Π. 5 (1), Καλαϊτζάκης Γ. 3 (1/3 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Κουρέπης 7 (2/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 12 (6/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ).