Αποχαιρέτησε στη Ρίγα το ευρωπαϊκό ταξίδι, ήττα του Άρη από την Προμετέι (95-67)

Με περίπου 250 και πλέον φίλους κοντά του ο Άρης πάλεψε με την Προμετέι στη Ρίγα, αλλά δεν τα κατάφερε!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να κοντράρει την ομάδα της Ουκρανίας, αλλά έφυγε με ψηλά το κεφάλι από το ΓΙΟΥΡΟΚΑΠ και με ήττα 95-67.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «κίτρινοι» είχαν μόλις 2/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος που έκλεισε στο +19 για τους Ουκρανούς (51-32), δίχως να μπορούν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στην Arena Riga. Πλέον η Προμετέι θα αντιμετωπίσει την Μπουργκ στα προημιτελικά του EuroCup, γκρεμίζοντας τα όνειρα του Άρη που κρατάει το δυναμικό comeback στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από πέντε χρόνια.

Κακό ξεκίνημα έκανε ο Άρης και βρέθηκε να χάνει με 8-2 και 10-4 στα πρώτα λεπτά. Με τον Χάρελ ο Άρης μείωσε προσωρινά σε 12-7 στο 5ο λεπτό.  Με πολύ καλή αντίδραση όμως ο Άρης μείωσε σε 12-10 και μπήκε δυνατά. Η ομάδα της Ουκρανίας αντέδρασε με 16-10 και 21-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Προμετέι να ξεφεύγει με 28-17.

Η ομάδα της Ουκρανίας ξέφυγε με 31-18 στο 13ο λεπτό έχοντας το πάνω χέρι. Στο 15ο λεπτό ο Άρης έχανε με 36-23 και έψαχνε τρόπο να μειώσει. Το 40-25 του 17ου λεπτού δεν άφηνε πολλά περιθώρια στον Άρη, που δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο και έχανε με μεγάλη διαφορά, 51-32 το σκορ.

Με τον Χάρελ να είναι ο μοναδικός που απειλεί ο Άρης έχανε με 57-34 στο 23ο λεπτό. Η ομάδα της Ουκρανίας ήταν σε τρομερή ημέρα επιθετικά. Το 67-44 στο 28ο λεπτό δεν άφηνε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Το σκορ του 3ου δεκαλέπτου ήταν καταδικαστικό για τον Άρη, αφού έχανε με 24 και 74-50.

Τα πάντα είχαν κριθεί οπότε το ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη έφτασε στο τέλος του κόντρα στην ακριβή Προμετέι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικό και ο Άρης μόνο περήφανος θα πρέπει να νιώθει για την ευρωπαϊκή του πορεία!

Ο Ρόνι Χάρελ ήταν ο μόνος που ξεχώρισε από τον Άρη, που δεν θα κρατήσει κάτι από αυτό το ταξίδι κι από αυτό το ματς. Σταρκ, Σανόγκο, Μπλούμπεργκς, Ντε Σόουζα, Μπάνκστον ήταν όλοι σε κακή βραδιά και η αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών εξηγεί τα πάντα για το σαραντάλεπτο.

Σε περίπτωση που νικήσει την Μπουργκ στη Γαλλία, η Προμετέι θα αντιμετωπίσει μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ, Γκραν Κανάρια, Μπεσίκτας σε σειρά που θα κριθεί στις δύο νίκες με φόντο τον τελικό (επίσης στις τρεις νίκες) για την πρόκριση στη EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μπάλακ, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 51-32, 74-50, 95-67

ΠΡΟΜΕΤΕΙ (Γκίνζμπουργκ): Αγκάντα 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ασίστ), Κλαβέλ 16 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Μαρτς 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τκατσένκο 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Λουκάσοφ 2, Μπομπρόφ, Λίποβι, Μπάλβιν 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Κένεντι 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Οντιάσε 7 (3/6 δίποντα), Σάνον 5 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 4 (2/5 σουτ), Σανόγκο 6 (0/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Τολιόπουλος 13 (5/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς 5 (1/5 σουτ, 3/6 βολές), Μποχωρίδης 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Περσίδης, Ντε Σόουζα 5, Χάρελ 20 (7/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6