Απόλυτος κυρίαρχος στο Μετς! (videos)

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας του Άρη κόντρα στον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1. Οι «κίτρινοι» πήραν στο κλειστό του Μετς μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0-3 σετ (26-28, 20-25, 15-25), αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις.

Με κορυφαίο τον Νίκο Παλέντζα, που αντικατέστησε επάξια τον ανέτοιμο, όπως αποδείχθηκε, Ιβάιλο Μπαρούτοφ οι «κίτρινοι» παρέδωσαν μαθήματα βόλεϊ κατακτώντας την πρώτη τους φετινή νίκη και δίνοντας πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και τον Άρη να δείχνει εξ αρχής τις προθέσεις του. Οι «κίτρινοι» διατηρούσαν από την αρχή ένα ισχνό προβάδισμα στο σκορ και περίπου στα μέσα του σετ, κάνοντας ένα σερί 5-0 έφτασαν να προηγούνται με 14-10. Τα σημάδια χαλάρωσης, όμως, έκαναν την εμφάνισή τους και το σετ από το σημείο εκείνο και έπειτα εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Έστω και δύσκολα, ο Άρης κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-28, έχοντας ευκαιρίες, βέβαια, να το τελειώσει πολύ νωρίτερα.

Στην αρχή του 2ου σετ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να πάρει το προβάδισμα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Το σύνολο του Γιώργου Περσιανλή έκανε την αντεπίθεσή του και από τη στιγμή που πήρε κεφάλι στο σκορ (13-11), δεν απειλήθηκε με ισοφάριση σε κανένα σημείο στη συνέχεια. Έχοντας πάρει τα ηνία του σετ, λοιπόν, δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτησή του με 20-25.

Με την ψυχολογία να είναι στα ύψη, ο Άρης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο ούτε στο τρίτο και τελευταίο σετ. Με τους «κίτρινους» να φτάνουν ακόμα και σε νταμπλ σκορ (10-20), το τελικό 15-25 ήταν η αναπόφευκτη κατάληξη του σετ.

Τα σετ: 26-28, 20-25, 15-25.

Παναθηναϊκός (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Ψάρρας 5 (3 άσοι), Στοΐκοβιτς 6 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Γιοζεφάσκι 10 (8/17 επ., 2 μπλοκ), Σαρατσένι 7 (7/9 επ., 53% υπ. – 47% άριστες), Πανταλέων 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ 55% υπ. – 36% άριστες / Πρωτοψάλτης -λ 58% υπ. – 46% άριστες, Ντονάς 1, Αγγελόπουλος 2, Κοτσιλιάνος 2.

Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Περσιανλής): Τερζής 7 (2/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παλέντζας 18 (16/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (12/20 επ., 4 άσοι, 19% υπ. – 19% άριστες), Ριζόπουλος 1 (1/6 επ., 23% υπ. – 23% άριστες), Σάμαρτζιτς 53% υπ. 37% άριστες), Κυριακίδης 1.