Ασταμάτητες οι γυναίκες! Νέα νίκη με 70-63 επί του Παναθλητικού και «8 στα 8»!

Απίστευτο παιχνίδι στο «Αλεξάνδρειο» με τα γυναίκες του Άρη να επικρατούν του Παναθλητικού Πειραματικού με 70-63, ύστερα από 45 λεπτά αγώνα.

Ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 17-12, στις αρχές της δεύτερης περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί  8-0 έκαναν το 17-20.

Η ομάδα των Συκεών προηγήθηκε με 36-41 στο τρίτο δεκάλεπτο όμως άμεσα οι «κίτρινες» πλησίασαν πάλι στο σκορ. Ο αγώνας πήγε στην παράταση καθώς οι παίκτριες του Παναθλητικού ισοφάρισαν με την Γιαννούδη και η Κατερίνα Τσινέκε αστόχησε σε σουτ.

Στον έξτρα χρόνο, ο Άρης προηγήθηκε με 63-58, αλλά γρήγορα έγινε το 63-63. Ένα σερί 7-0 στα τελευταία δύο λεπτά έδωσε τη νίκη στον Αρη με την Ακσεχέρογλου να ευστοχεί σε καθοριστικό δίποντο και με βολές και τρίποντο της Κιλαζίδου να διαμορφώνεται το τελικό αποτέλεσμα.

Οι “κιτρινόμαυρες”, λοιπόν, πέτυχαν την 8η νίκη τους σε ισάριθμα ματς, παραμένοντας μόνες πρώτες στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2.

Δεκάλεπτα: 12-11, 31-33, 44-46, 56-56 (κ.α.), 70-63

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ.-Κουκουλεκίδης Β.

ΑΡΗΣ(Ατακτίδης): Τσινέκε Κ. 5(1), Τσινέκε Ε. 6(1), Αντωνιάδου 16(4), Αντωνιάδου Α., Κιλαζίδου 17(3τρ., 3ασ.), Γιαννοπούλου 11(11ρ. 5ταπ.), Ακσεχέρογλου 7(11ρ.), Παπαρδέλα 8(2), Κατσαμούρη.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Συρόπουλος): Κωτούλα 19(2), Αναστασιάδου 5, Τόσκα 2, Καλομιτσίνη, Τσαμπούρη 20(6), Κοστανάκη 4, Μπαμπικέρ, Κουλουμπή 4, Γιαννούδη 9.

Πηγή: tsiotras.blogspot.com