Αυτοκράτορας Άρης! Με τεράστια νίκη (70-73) “γκρέμισε” τον Παναθηναϊκό με κόντρα διαιτησία!

Με σούπερ πρώτο ημίχρονο ο Άρης έδειξε τα δόντια του στον ΠΑΟ, τεράστια νίκη στο ΟΑΚΑ με 70-73.

Με ηγέτη τον Τολιόπουλο, κόντρα σε διαιτησία και με μια απίστευτη εμφάνιση πήρε τεράστιο «διπλό» γοήτρου και ουσίας στο ΟΑΚΑ!

Τέλος στο ΟΑΚΑ. Ο Καλαϊτζάκης έκανε έρμπολ κι ο Άρης πήρε την νίκη! Απίθανο ματς, απίθανη εμφάνιση από τους Θεσσαλονικείς που μπαίνουν δυνατά στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης στην Α1.

Στο 10-7 ανέβηκε ο Άρης (5-3 εντός και 5-4 εκτός έδρας), που μπήκε δυναμικά στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο Άρης. Προηγήθηκε με 6-15 και 8-17, βάζοντας πολύ δύσκολα στον ΠΑΟ και μάλιστα με όπλο την άμυνα και την ευστοχία του παρά την απουσία Γκάλινατ. Ο Άρης μπήκε χωρίς άγχος και έκανε μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟ. Μάλιστα, το σκορ ήταν 10-22 στο 9ο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε 10-25!

Ο Άρης προηγήθηκε με 10-29 στο 11ο λεπτό, κάνοντας τρομερά πράγματα. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 15-29. Ασύλληπτο δεκάλεπτο από τον Άρη, που έχει ματς σε δύο βράδια και κρίσιμο ματς, για το EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς στο +19, ο Αταμάν δεν σηκώνεται από τον πάγκο! Ο Άρης με σπασμένα φρένα προηγήθηκε με 17-35 στο 14ο λεπτό! Ο Άρης κρατούσε, αλλά ο ΠΑΟ μείωσε σε 21-35. Ο Άρης προηγήθηκε με 21-38 στο 15ο λεπτό. Ο ΠΑΟ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟ να μειώνει με ένα 11-0 σερί σε 34-39. O Άρης δεν άντεξε και έχασε τη διαφορά.

Η ολική επαναφορά του Παναθηναϊκού ήταν γεγονός, με τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις για το 42-39 και τον Άρη να χάνει εντελώς τη διαφορά στο 24ο λεπτό, αλλά έχει και το ματς με την Τρέντο. Ο Άρης δεν μπορούσε να τα δώσει όλα κόντρα στον ΠΑΟ και ο Καστρίτης έκανε διαχείριση δυνάμεων. Ο ΠΑΟ κάλυψε τη διαφορά και το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 57-51, με τον Άρη να κάνει διαχείριση ενόψει Τρέντο, αλλά να μην τα παρατάει.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και προηγήθηκε με 57-58! Ο Άρης δεν παρατάει κανένα ματς και το δείχνει στην πράξη. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟ θα έπρεπε να φτύσει αίμα για να κάμψει την αντίσταση του Άρη! Στο 35ο λεπτό ξέφυγε με 62-58. Με τον Τολιόπουλο να κάνει απίθανα πράγματα ο Άρης προηγήθηκε με 62-71 και πέτυχε μια απίστευτη νίκη! Με 70-73, κάνοντας το διπλό της χρονιάς.

Προς το παρόν, πάντως, οι Θεσσαλονικείς θα πανηγυρίσουν για λίγες ώρες καθώς το βράδυ της Τετάρτης θα υποδεχθούν την Τρέντο για το αποτέλεσμα που μπορεί να τους δώσει την τέταρτη θέση στον όμιλό τους στο EuroCup και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στο TOP-16 της διοργάνωσης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Θεονάς, Τεφτίκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2