Αυτός ήταν Άρης, 3-0 τον Παναθηναϊκό!

Η πρώτη «καθαρή» εντός έδρας νίκη του Άρη, ήρθε στο μέχρι στιγμής κρισιμότερο παιχνίδι του στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση θριάμβευσε επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ (26-24, 25-17, 25-17) για τη 14η αγωνιστική, έχοντας στο πλευρό της περισσότερους από 500 φιλάθλους, που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο!

Απέναντι στον ουραγό Παναθηναϊκό, οι «κίτρινοι» χρειάζονταν το «τρίποντο» για να αποδείξουν ότι αξίζουν πολύ περισσότερα από το να μάχονται για την σωτηρία. Και τα κατάφεραν με εμφατικό τρόπο, αφού συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ. Μ’ ένα σερί 6-0, με τον Μπόικοβιτς στο σερβίς, ο Άρης πέρασε μπροστά με 11-6 και έφτασε μέχρι το 20-15. Ωστόσο, στην συνέχεια υπέπεσε σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινοι» για να ισοφαρίσουν σε 22-22 και μάλιστα να φτάσουν στο πρώτο σετ μπολ (23-24). Η τελευταία λέξη, όμως, ανήκε στους γηπεδούχους, που απάντησαν με σερί 3-0 και κέρδισαν το σετ με 26-24 έπειτα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κυριακίδη.

Στο δεύτερο σετ, με τους οπαδούς να αρχίζουν να συρρέουν από το «Κλεάνθης Βικελίδης» μετά τη λήξη του ποδοσφαιρικού αγώνα με το Λεβαδειακό, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 9-9. Μετά, ο Άρης απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (11-9) και δεν συνάντησε αντίσταση σε κανένα σημείο. Με τον Ριζόπουλο να δυσκολεύει την αντίπαλη υποδοχή από το σερβίς, οι «κίτρινοι» έχτισαν διαφορά 4 πόντων (17-13), που στην συνέχεια εκτοξεύτηκε στους 7 (22-15). Το τελικό 25-17 διαμορφώθηκε και πάλι έπειτα από προσπάθεια του Κυριακίδη, ο οποίος κέρδισε τον τελευταίο πόντο πάνω στο φιλέ.

Το σύνολο του Γιώργου Γιάτση δεν συνάντησε καμία δυσκολία ούτε στο τρίτο σετ. Με ένα εντυπωσιακό σερί 5-0, με τον Μπόικοβιτς να σερβίρει, ο Άρης ξέφυγε με 13-6 και μετέτρεψε το φινάλε σε παράσταση για ένα ρόλο. Δίχως λάθη και με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, έφτασε άνετα στην κατάκτηση του σετ και πανηγύρισε την πρώτη «καθαρή» εντός έδρας νίκη του, με τον Τζελάτη να γράφει με άσο το τελικό 25-17.

Τα σετ: 26-24, 25-17, 25-17.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 18 (16/29 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ. – 42% άριστες), Ζέλιτς 4 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Μπόικοβιτς 4, Κιόσης 6 (5/6, 1 μπλοκ), Τζελάτης 18 (16/31 επ., 1 άσσος), Ριζόπουλος 3 (2/7 επ., 1 άσο) / Μπαμπαλιούτας -λ (89% υπ. – 83% άριστες), Παλέντζας, Κυπριανός.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Στίγγας, Αγγελόπουλος 2, Κόλεφ 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. – 60% άριστες), Γκορμπάτκοφ 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Στοϊκοβιτς 10 (8/32 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πανταλέων 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ), Δαρίδης -λ 52% υπ. – 34% άριστες / Χριστοφορίδης 1, Πιπέργιας, Πρωτοψάλτης.