Αυτός είναι Άρης! Γλέντησε την ΑΕΚ (86-75) στη γιορτή του Nick Galis Hall!

Που ήταν αυτός ο Άρης; Ανήμερα της γιορτής του… Nick Galis Hall οι κίτρινοι γλέντησαν την ΑΕΚ, κέρδισαν με 86-75 και αν δεν ήταν ο Καρακατασούνης, ο Μητσόπουλος και ο Βαρδάλος η διαφορά θα ήταν διπλάσια! Μεγάλη εμφάνιση από τον Πάσαλιτς, αλλά και τους Τόμας, Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε!

Ο Άρης μετά από πολύ καιρό ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι. Το 12-0 στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν απόρροια της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη. Οι κίτρινοι ακολούθησαν πιστά το πλάνο στην άμυνα, έβαλαν τα κορμιά τους, είχαν ενέργεια και αυτό βγήκε και επιθετικά. Η ΑΕΚ πέτυχε ένα εντός παιδιάς καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο (1/12 σουτ) στα 27’’ πριν το τέλος της περιόδου και διατηρήθηκε ζωντανή με την προστασία των διαιτητών που είχαν φορτώσει τον Άρη με 10 φάουλ σε αυτό το διάστημα.

Το 23-11 στο δεκάλεπτο ήταν η φυσική εξέλιξη του αγώνα και ο Άρης βρήκε τρόπο να ξεφύγει και με 14 πόντους (30-16 στο 13’), αλλά κάπου εκεί εμφανίστηκε στο παρκέ ο Μιλόσεβιτς, που “πλήγωσε” αμυντικά (κυρίως) τον Βεζένκοφ (δεν έκανε καλό ματς στο α’) και τον Άρη με συνεχόμενα καλάθια. Η ΑΕΚ μείωσε έως και στους 3 πόντους (32-29 στο 16’), αλλά ο Άρης αντέδρασε και ξέφυγε με 41-32 (19’), πριν η ΑΕΚ μειώσει σε 41-36 και μπει ξανά στο παιχνίδι.

Οι κίτρινοι επέβαλλαν ξανά την τάξη στον αγώνα στην τρίτη περίοδο. Τα τρίποντα των Πάσαλιτς και Τόμας (συνολικά είχε ο Άρης 4/7 στο διάστημα αυτό) “σκότωσαν” την ΑΕΚ. Ο Άρης έφτασε στο +17 (57-40 στο 26’), οι διαιτητές εκεί και πάλι “έσπρωξαν” την ΑΕΚ που μείωσε σε 57-46, αλλά οι κίτρινοι ήταν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν τους αντιπάλους τους να πιστέψουν στην ανατροπή. Το κάρφωμα του Αντεγκμπόγιε στο τέλος του δεκαλέπτου έβγαλε όλο αυτό το πείσμα του σημερινού Άρη και πήγε τη διαφορά στο +15 (67-52).

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν εκρηκτικό για τον Άρη. Με 3/3 τρίποντα (δύο από Πάσαλιτς, ένα από Βεζένκοφ) ο Άρης έφτασε στο +18 (76-58) και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση. Η ΑΕΚ προσπάθησε με πολύ σπρώξιμο από τους διαιτητές να μπει στο ματς, μείωσε στους 8 πόντους (80-72 στο 38’), αλλά ο Τόμας με τρίποντο και καλάθι και φάουλ έδωσε οριστικά τέλος στο ματς, κάνοντας το 86-72 στο 39’.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 41-36, 67-52, 86-75.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 19 (2/3δπ., 5/9τρ., 4ασ., 2κλ.), Γκίκας 4 (1), Ριντ 5 (5ρ.), Τόμας 17 (1/1β., 2/4δπ., 4/8τρ., 6ρ., 4ασ.), Χαρίσης 4 (6ρ., 2ασ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15 (1/1β., 4/8δπ., 2/7τρ., 3ασ., 3κλ.), Νέιμικ 6 (6ρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγμπόγιε 10 (1/2β., 3/6δπ.,1/2τρ., 2ρ., 3ασ.).

ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 11 (1), Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 19 (5ρ., 3ασ., 2κλ.), Ίνγκλις 15 (10ρ.,5ασ.).