Αυτός είναι ο Άρης!

Αυτός ο Άρης δεν είναι μόνο άξια τέταρτος, αλλά είναι ικανός να ανατρέψει αρκετά πράγματα στα πλέι οφ! Η νίκη επί της ΑΕΚ με σκορ 81-77 ήταν ένα μήνυμα προς όλους όσοι θεωρούν την χρονιά χαμένη. Τώρα αρχίζει το πρωτάλημα!

Ο Άρης ήταν άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο και πλήρωσε αυτή την αστοχία του μένοντας πίσω στο σκορ με σημαντική διαφορά. Οι κίτρινοι είχαν μόλις 4/17 σουτ, εκ των οποίων 3/12 δίποντα, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και ξέφυγε με 15-24 στο το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά έφτασε και στο +11 για τους φιλοξενούμενους (15-26), αλλά ο Άρης με Τσαϊρέλη και Μούρτο μείωσε πολύ γρήγορα στο καλάθι (24-26 στο 14’). Ο Μακ Γκραθ με το περιφερειακό του σουτ έδωσε λύσεις για την ΑΕΚ, η οποία ξέφυγε και πάκι με 27-33 (16’) και 31-41 (18’).

Ο Ξανθόπουλος με συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 35-41 και στο τελευταίο λεπτό πρωταγωνιστής έγινε ο Συμεωνίδης, που σφύριξε φάουλ που δεν υπήρχε υπέρ του Σάκοτα και αμέσως μετά ο Καρακατσούνης χρέωσε με τεχνική ποινή τον Πρίφτη. Ο Σάκοτα με 3/3 βολές έκανε το 35-44 και στην επόμενη επίθεση ο Νιούλεϊ με τρίποντο έγραψε το 35-47 πριν ο Γιάνκοβιτς μειώσει σε 37-47, που ήταν το σκορ στην ανάπαυλα.

Με τρίποντο του Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 43-53 στο 24’, αλλά ο Άρης επέστρεψε μέσα από την άμυνά του. Έκανε σερί 9-0 με κορυφαίους Μούρτο, Ζάρα και Σίμτσακ στο διάστημα αυτό και μείωσε στον πόντο (52-53 στο 27’), ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 54-57.

Ο Άρης με σερί 7-0 (Κάμινγκς δύο καλάθια, γκολ-φάουλ από Ζάρα) προηγήθηκε με 61-57 στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου και είχε την ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο, αλλά ο Μούρτος αστόχησε σε δύο βολές και έκανε λάθος πάσα στην επόμενη επίθεση… Η ΑΕΚ προσπέρασε με 61-62 (34’), αλλά ο Άρης με Κάμινγκς και τρίποντο του Ξανθόπουλου ξέφυγε με 66-62 (35’) και με νέο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ το σκορ έγινε 70-64 (3:51)! Ο Ξανθόπουλος έκλεψε τη μπάλα στην επόμενη φάση, ο Κάμινγκς την κάρφωσε σε ανοικτό γήπεδο για το 72-64 (3:35). Ο Μακ Γκραθ με τρίποντο μείωσε σε 74-71 (2:19), αλλά ο Κάμινγκς τα έκανε όλα!

Με εύστοχο σουτ από μέση απόσταση έγραψε το 76-71, οι κίτρινοι έβγαλαν εξαιρετική άμυνα στον Μαυροειδή και ο Αμερικανός βρήκε έξυπνα τον Τσαϊρέλη που με κάρφωμα έκανε το 78-71 (1:34). Το τρίποντο του Μακ Γκραθ διαμόρφωσε το 78-74 (1:04), ακολούθησαν άστοχα σουτ από Γιάνκοβιτς (40’’) και Μακ Γκραθ (35’’) και στα 30’’ ο Γιάνκοβιτς έκανε παρακινδυνευμένη πάσα στον Κάμινγκς, η ΑΕΚ έκλεψε και ο Σάκοτα με τρίποντο έγραψε το 78-77 (23,4’’). Στα 22,4’’ ο Τσαϊρέλης πήγε στις βολές, τις έχασε, αλλά ο Γιάνκοβιτς πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 80-77 (19,4’’).

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-47, 54-57, 81-77.