Βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ, τώρα ήρθε η ώρα να μιλήσει το Παλέ!

Ο Άρης έχασε με 92-54 παρουσιάζοντας τραγική εικόνα για τρία δεκάλεπτα. Πιο τραγική ήταν η διαιτησία κι ας μην αναρωτιέται κανείς αν έπαιξε ρόλο σε έναν αγώνα με τόσο μεγάλη διαφορά. Έπαιξε τεράστιο ρόλο. Αυτό το παιχνίδι είναι παρελθόν. Τώρα θα ισχύσει ο νόμος του Παλέ…

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά για τον Άρη που έπαιζε πέντε εναντίον οχτώ, αλλά άντεξε στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι διαιτητές χρέωσαν με τρία φάουλ τον Χαρίση και τον Ριντ από τη πρώτη περίοδο, η ΑΕΚ εκτέλεσε 10 βολές έναντι καμίας του Άρη στο ίδιο διάστημα, όμως οι κίτρινοι με 5/8 τρίποντα κρατήθηκαν στον αγώνα (22-21).

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης κατέρρευσε επιθετικά. Περιορίστηκε μόλις στους έξι πόντους απέναντι στην άμυνα της ΑΕΚ, της οποίας της επιτράπηκε το σκληρό παιχνίδι από τους διαιτητές. Ίδιες φάσεις ήταν φάουλ για τους κίτρινους, αλλά όχι φάουλ για τους παίκτες της ΑΕΚ. Ο Άρης προηγήθηκε με τον Νέιμικ 22-23 (11’) και από εκεί και πέρα μπλόκαρε επιθετικά και αμυντικά. Η ΑΕΚ με σερί 13-0 προσπέρασε με 35-23 (16’) και ο Ουίλμπεκιν με συνεχόμενους πόντους στο τέλος διαμόρφωσε το 47-27 του πρώτου μέρους, όπου τα φάουλ ήταν 8-15 και οι βολές 12-2!

Στο δεύτερο μέρος οι κίτρινοι δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο… Παραδόθηκαν άνευ όρων και ήταν η πρώτη φορά στον φετινό Άρη που χάθηκε ένα παιχνίδι χωρίς να ιδρώσουν οι φανέλες… Ο Ίνγκλις με 10 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 57-34 στο 25’ και από εκεί και πέρα η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ και έφτασε εύκολα στο τελικό 92-54.

Οι παίκτες του Άρη δεν δικαιολόγησαν την παρουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο, δεν υπήρχαν στο γήπεδο και δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία ότι είχαν στο μυαλό τους τον τρίτο αγώνα ή ότι και σήμερα η διαιτησία ήταν προκλητικά υπέρ της ΑΕΚ. Τα υπόλοιπα στο Παλέ…

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54.

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 7, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 9 (1), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Τσιάκος, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Μενσά Μπονσού 12, Ίνγκλις 17 (3).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Δήμας 2, Ριντ 9 (3), Τόμας 7 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 10 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 5 (1).