Χωρίς κατηγορία

Βεζένκοφ… ίσον ρεκόρ! Συνεχίζει να σπάει τα κοντέρ και να γράφει ιστορία!

Ο Βεζένκοφ ήταν μαγικός στο πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα με τα Τρίκαλα. Οι 24 πόντοι που πέτυχε συνολικά (22 εξ αυτών στο α’ μέρος) ισοφάρισαν το ρεκόρ του με την φανέλα του Άρη.

Ο 19χρονος φόργουορντ έχει σκοράρει 24 πόντους άλλη μια φορά, αλλά όχι για το πρωτάθλημα. Ήταν η υπέροχη βραδιά του ημιτελικού κυπέλλου πέρσι κόντρα στον Πανιώνιο όταν ο Άρης κέρδισε με 88-79 και επέστρεψε σε έναν τελικό διοργάνωσης ύστερα από εννέα χρόνια.

Ο Βεζένκοφ είχε τότε 24 πόντους με 9/12 βολές, 3/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα, αλλά και 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρωτάθλημα το ρεκόρ του ήταν οι 23 πόντοι, επίδοση που σημείωσε δύο φορές. Μία φέτος στην Αμαλιάδα με αντίπαλο τον Κόροιβο (5/8β., 6/10δπ., 2/5τρ., 13ρ.) και μία πέρσι στην Πάτρα με αντίπαλο τον Απόλλωνα (2/2β., 3/4δπ., 5/5τρ.).

Εννοείται πως οι 24 πόντοι του συνολικά χθες, αλλά και οι 22 που πέτυχε σε ένα ημίχρονο είναι οι περισσότεροι που έχει πετύχει ποτέ αθλητής του Άρη στην ιστορία του μπασκετικού τμήματος πριν καν συμπληρώσει τα 20 χρόνια του.