Βουλγαρία – Κύπρος 88-55: Με ηγέτη Βεζένκοβ άνοιξε… λογαριασμό

H Bουλγαρία επικράτησε με 88-55 της Κύπρου για τον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Eurobasket του 2025. Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Βεζένκοβ.
Με το… δεξί μπήκε η Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοβ στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Eurobasket του 2025. Η παρέα του παίκτη του Ολυμπιακού επικράτησε με 88-55 της Κύπρου και έτσι βρίσκεται στο 1-0 στον όμιλο.

Οι Βούλγαροι κατάφεραν να πάρουν διαφορά από το ημίχρονο, το οποίο έληξε με 48-30 και τον Βεζένκοβ να μετρά 17 πόντους και 4 ριμπάουντ. Οι Κύπριοι τους… ζόρισαν για ένα δεκάλεπτο, όμως η Βουλγαρία στη συνέχεια… πάτησε γκάζι και έφυγε, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν στο ματς και δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Για τους νικητές ο ηγέτης Βεζένκοβ τελείωσε με 24 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής. Επιπλέον σούταρε με 8/15 εντός παιδιάς, 8/11 δίποντα και 8/9 βολές, ενώ προσθεσέ 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 28 στην αξιολόγηση. Ο Κράβις τον ακολούθησε με 11 πόντους και ο Κοστοβ με τον Μαρίνοβ μέτρησε 9 πόντους. Στον αντίποδα για την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη, ο Τίγκας σταμάτησε στους 20 πόντους, ο Στυλιανού είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-30, 64-41, 88-55