Βρήκε… τοίχο και τιμωρήθηκε με αποκλεισμό από την Αντβέρπ η ΑΕΚ

Το γκολ ισοφάρισης του Σέρχιο Αραούχο στο 90′ δεν αρκούσε για να πάρει η μπλοκαρισμένη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ΑΕΚ, την πρόκριση από την Αντβέρπ, η οποία προηγήθηκε με τον Κερκ στο 73′ και «κλείδωσε» την πρόκριση στο 90’+4′ με γκολ σε αντεπίθεση από τον Μπαλικβισά.
Παρά την προσπάθειά της, παρά την επιμονή της  για να βρεθεί στους ομίλους του Champions League η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας τον αποκλεισμό με ήττα και στη Νέα Φιλαδέλφεια με 1-2 από την Αντβέρπ.

Μια στιγμή έλλειψης συγκέντρωσης αρκούσε για να την τιμωρήσει, με τον Κερκ να σκοράρει στο 73′ και να δίνει το προβάδισμα στην Αντβέρπ. Ο Αραούχο απάντησε ακριβώς στο 90′ ισοφαρίζοντας σε 1-1, αλλά με την άμυνα ψηλά ψάχνοντας το δεύτερο γκολ ο Μπαλικβίσα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στην αντεπίθεση έγραψε το 1-2 δίνοντας το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League στη βελγική ομάδα.