ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Βόλεϊ Ανδρών: Πρώτη νίκη για τον Άρη, 3-1 τον Πιερικό

Αν και έχασε το πρώτο σετ ο Άρης κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει την πρώτη του νίκη στην Pre League απέναντι στον Πιερικό.

Η επίσημη ενημέρωση του Ερασιτέχνη Άρη:

«Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ πέτυχε την πρώτη νίκη της στην Pre League, κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Πιερικό, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση δεν πτοήθηκε από την απώλεια του πρώτου σετ, και με πρωταγωνιστή τον Κουβανό Μπρουνέτ, πήρε τα επόμενα τρία και έφτασε στο «τρίποντο».

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα (7-7). Ο Πιερικός προηγήθηκε με 8-11 αλλά ο ΑΡΗΣ πέρασε με 21-19. Όλα κρέμονταν σε μία κλωστή (23-23, 25-25) και οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 26-28.

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 14-8, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (21-11) και πήρε το σετ εύκολα, με 25-14.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο τρίτο σετ. Προηγήθηκε με 7-3 και 13-9 και φορτσάροντας ακόμα περισσότερο, έφτασε στο 20-11, παίρνοντας το σετ με 25-19.

Ο Πιερικός ξεκίνησε το τέταρτο σετ με 1-5, όμως με ένα σερί 7-0 ο ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα με 8-5. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το προβάδισμα (14-11, 17-13). Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 23-18 σε 23-21, όμως ο ΑΡΗΣ πήρε το σετ με 25-22 και παράλληλα την «καθαρή» νίκη.

Τα σετ: 26-28, 25-14, 25-19, 25-22».