Βόλεϊ γυναικών: Εκτός έδρας ήττα του Άρη από τον Ολυμπιακό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, στο Ρέντη, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League Women.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 8-4, ωστόσο ο Άρης μείωσε γρήγορα σε 9-7. Παρόλο που οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με +5, οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν εκ νέου στους δυο με 16-14. Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και πήρε το πρώτο σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 3-5, με τον Ολυμπιακό όμως να περνάει μπροστά με 9-7. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έκανε το 2-0 σετ με 25-18.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Άρη να προηγείται με 2-3, αλλά τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 11-9 και 15-13. Οι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν κοντά στο σκορ και μείωσαν στον έναν με 18-17. Οι «ερυθρόλευκες» όμως αύξησαν τη διαφορά στο +5, κάνοντας το 23-18 και κατ’ επέκταση πήραν τη νίκη με 25-19.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-19).

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-15, 25-17
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-19
Τα σετ: 3-0 (25-17 25-18, 25-19) σε 70′
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 9 (9/18 επ., 55% υπ.-55% άριστες), Καράρο 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Λαμπρούση 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φαριόλ 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 17 (15/22 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ.-46% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 46% υπ.-12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 2 (2/2 επ.), Τάνη.
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-30% άριστες), Σόουζα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Γιούρντζα 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-25% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (2/2 επ.) / Θεοδοσίου (λ, 55% υπ.-20% άριστες), Σαουλίδου (λ, 75% υπ.-25% άριστες), Αποστολίδου 1 (1 άσσος),  Παπαδοπούλου.

Βόλεϊ Γυναικών: Εκτός έδρας ήττα του Άρη από τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Στο πιο κρίσιμο σημείο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 4-0 να κατακτήσουν το σετ με 25-21. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι «μπήκαν» αρκετά δυνατά κάνοντας γρήγορα το 8-3, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος και κάνοντας το 2-0 στα σετ (25-16). Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (10-5), το οποίο τον οδήγησε και στην κατάκτηση του σετ με 25-19 και κατ’ επέκταση στη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-19).

Βόλεϊ Γυναικών: Εκτός έδρας ήττα του Άρη από τη Θήρα

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 3-0 σετ στη Σαντορίνη από τον Α.Ο. Θήρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι «μπήκαν» δυνατά κάνοντας το 5-1, ωστόσο Άρης με δικό του σερί 4-0 ισοφάρισε σε 5-5 και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και περίπου τα μισά του σετ. Στη συνέχεια, η Θήρα πήρε ξανά προβάδισμα (17-10) το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Α.Ο. Θήρας να παίρνει γρήγορα προβάδισμα και παρά την προσπάθεια του Άρη για να γυρίσει το εις βάρος του σκορ, οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο και τελευταίο-δραματικό σετ όπως αποδείχτηκε, ο Άρης ξεκίνησε πιο δυναμικά, βρισκόμενος μπροστά στο σκορ με 6-3. Χωρίς να χάσουν τη συγκέντρωση τους οι «κιτρινόμαυρες» διεύρυναν το σκορ, κάνοντάς το 12-18. Μετά το time-out του προπονητή της Θήρας, το σετ μετατράπηκε σε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να φαίνεται ότι το σετ δε θα τελειώσει ποτέ με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το κερδίσουν με 29-27 και κατ’ επέκταση να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 29-27).