Βόλεϊ Γυναικών: Ο Άρης με… περίπατο στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου (3-0)

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη προκρίθηκε διά περιπάτου στο Final Four του Κυπέλλου, κερδίζοντας τον Αίαντα Ευόσμου με 3-0 σετ στο κλειστό της Μίκρας.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος: “Ήταν ένας αγώνας που είχε διπλή σημασία, αφού πέρα από το κίνητρο για την παρθενική πρόκριση της ομάδας μας σε Final Four Κυπέλλου, τα έσοδα της αναμέτρησης πηγαίνουν στην οικογένεια του αδικοχαμένου φιλάθλου του ΑΡΗ, Στέφανου Σιούμη.

Ο ΑΡΗΣ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη πήρε άνετα τα επόμενα δύο και πέρασε εύκολα στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 5-1, όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 6-5 και στη συνέχεια μετέτρεψαν το 11-7 σε 13-15.  Οι κιτρινόμαυρες» ξαναπέρασαν με 18-16, πριν το 18-18. Ο Αίας μετέτρεψε το 22-20 σε 22-22, όμως μετά το 23-23, δύο καρφιά της Άγκοστ και της Σίμιτς έκαναν το 25-23 και το 1-0 για τον ΑΡΗ.

Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος για τον ΑΡΗ, ο οποίος ξεκίνησε με 9-1! Το μόνο που κατάφερε ο Αίας ήταν να μειώσει σε 12-5. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι ως το τέλος και μετά το 20-7 και το 21-10, πήραν το δεύτερο σετ με 25-1 και έκαναν το 2-0.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο σετ. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 5-0 και 8-3 και στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά. Έκανε το 13-6 και το 18-7, και τελείωσε το σετ με 25-12, κάνοντας το 3-0 και παίρνοντας την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου.

Τα σετ: 25-23, 25-14, 25-12.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς, Άγκοστ, Τσομπανίδου, Κιουτσιούκη, Κωνσταντινίδου, Σίμιτς / Ιακωβίδου (λ), Ανθούλη, Μυλωνά, Πήττα.
Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ζωίδου, Μπουρκ, Ρόμπερτς, Ανδρονικίδου, Καλαποδά, Χαμαλίδου / Γεωργιάδου (λ), Παλτιμσίζογλου, Γκόλτσιου, Γιορανίδη, Πεγκλίδη”.