ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Βόλεϊ Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Άρης από τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά. Οι κιτρινόμαυρες με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 14-18. Οι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν μπροστά με 18-21, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 22-23, ωστόσο ο Άρης το κατέκτησε με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5, ενώ έφτασε σε double-score με 12-6 και έκανε εύκολα το 1-1 σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ωστόσο ο Άρης ισοφάρισε σε 17-17. Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Παναθηναϊκό παρέμεινε συγκεντρωμένος και κατέκτησε το σετ με 25-19.

Σε ένα εκπληκτικό τέταρτο σετ που καμία ομάδα δεν ήθελε να τελειώσει αν δεν το κέρδιζε ο Άρης προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 6-6. Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον Άρη να παίρνει εκ νέου μικρό προβάδισμα με δυο πόντους (11-13). Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 15-14 και 20-18. Ο Άρης ισοφάρισε σε 21-21 και πέρασε μπροστά με 21-22. Στο τέλος με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και εκπληκτικές μάχες ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει το τέταρτο σετ με 37-35 και να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 37-35)

Βόλεϊ Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Άρης

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα, στην αυλαία της κανονικής περιόδου της Volley League και τώρα στρέφει την προσοχή της στα play-offs.

Ο Αρης  μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-4. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δυο (15-13) με τον Αρη όμως να διατηρεί το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ και να το κατακτά με 25-21.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι τα μισά περίπου, ωστόσο ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στους επτά, κάνοντας το 10-17. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (17-21), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ και να μειώσουν  στους δυο (20-22). Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 22-25.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (16-19), το οποίο διατήρησε και μέχρι το τέλος (20-25).

Στο τέταρτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» είχαν «ξεμείνει» από δυνάμεις με τον Παναθηναϊκό να το κατακτά 14-25 και να παίρνει τη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 22-25, 20-25, 14-25).

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Α.Ο. Θήρας εντός έδρας, στο πλαίσιο της εικοστής (20ης) αγωνιστικής της Volley League.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας διαφορά double-score (14-7). Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα ηνία του σετ μέχρι το τέλος και το κατέκτησαν εύκολα με 25-19.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μετά τα μισά του δεύτερου σετ ο ΑΟ Θήρας προηγούταν με πέντε (14-19), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν και πέρασαν και «μπροστά» με 20-19. Στη συνέχεια, το σετ πήγαινε πόντο-πόντο και στο πιο κρίσιμο σημείο ο ΑΟ Θήρας πήρε δυο συνεχόμενους πόντους και το κατέκτησε με 24-26. Στο τρίτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο οι «φιλοξενούμενοι» μείωσαν σε 8-6 και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 21-25 πετυχαίνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΑΟ Θήρας πήρε γρήγορα διαφορά τεσσάρων πόντων (3-7) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 21-25 και κατ’ επέκταση πήρε τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 24-26, 21-25, 21-25).