Βόλεϊ: Με νίκη (2-3) στην Ηλιούπολη έκλεισαν τη σεζόν οι Γυναίκες του Άρη

Ο Άρης έκλεισε τη σεζόν με… γλυκό τρόπο, καθώς κέρδισε με 3-2 σετ στην Ηλιούπολη, παραμένοντας ωστόσο στην 5η θέση και εκτός πλέιοφ.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Ο Άρης επικράτησε 3-2 σετ (25-19, 25-27, 23-25, 25-15. 15-11) αλλά τα δύο σετ που πήραν τα κορίτσια της Μήτση ανανεώνουν το διαβατήριο της παραμονής τους στα μεγάλα σαλόνια του γυναικείου βόλεϊ. Το παιχνίδι διεξήχθη παρουσία 400 φίλων του αθλήματος και είχε κάτι από …Χίτσκοκ.

Ο Άρης προηγήθηκε με σχετική άνεση (25-19) στο ματς αλλά η Ηλιούπολη με το σερβίς της (13-9 συνολικά οι άσσοι) αλλά κυρίως το πάθος της επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε το δύο επόμενα σετ. Και τα δύο κρίθηκαν στη λεπτομέρεια. Στο δεύτερο σετ οι δύο αντίπαλοι έφθασαν χέρι χέρι μέχρι και το 25-25. Φιλέ της Χουντίμα και πέρασμα στην επόμενη φάση της Κοντούδη, έγραψαν το 27-25 για την Ηλιούπολη που ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Άρης ήταν μπροστά διαρκώς. Με την Χουντίμα σε μεγάλη μέρα και με την Πήττα να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία (9 μπλοκ) προηγήθηκε 9-14 και 15-18. Εκεί η Ηλιούπολη αντέδρασε. Υπό την καθοδήγηση της έμπειρης Γκλιγκόροβιτς και με την Καλαφατάκη να παίρνει δύο επιθέσεις και άσσο για το 24-20, η ομάδα των Νοτίων Προαστίων είχε τέσσερα σετ μπολ για να εξασφαλίσει τον βαθμό παραμονής. Ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του εκμεταλλεύτηκε το άγχος της γηπεδούχου ομάδας και έφθασε το ματς στο όριο της διαφοράς για το 24-23.

Το τέταρτο σετ μπολ ήταν το τυχερό τελικά για την Ηλιούπολη που με 25-23 πήρε το σετ και πανηγύρισε την παρουσία της στην Volleyleague και για την επόμενη σεζόν.
Για την ιστορία τα άλλα δύο σετ κατέληξαν στον Άρη. Η ομάδα του Φλώρου είχε πρόβλημα στην υποδοχή με την απουσία της λίμπερο Χίτζιου, υπερτέρησε στο μπλοκ (17-5 με 9) και είχε πρώτες σκόρερ τις Χουντίμα (28), Μοντάνιο (15) και Πήττα 15 (9 μπλοκ).

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 13 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 19-25, 27-25, 25-23, 15-25, 11-15

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μήτση): Γκλιγκόροβιτς 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 21 (10/23 επ., 8 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλαφατάκη 7 (5/23 επ., 2 άσσοι, 22% υπ.), Μαλουσάρη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Παπά 14 (14/32 επ.), Φωκιανού 10 (8/31 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.) / Κοκκίου (λ, 78% υπ.), Γιώτα, Κοντούδη 3 (3/10 επ., 60% υπ.).

ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Ζωίδου 5 (1/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Μοντάνιο 15 (11/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ.), Μπάκα 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 65% υπ.), Πήττα 15 (3/7 επ., 3 άσσοι, 9 μπλοκ), Χουντιμά 28 (2659 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.) / Πετρινόλη (λ, 31% υπ.), Γουγούση, Νταντούλα.