Βόλεϊ Νεανίδων: Δεύτερος στην Ελλάδα ο Άρης

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του Άρη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ20, καθώς ηττήθηκε με 0-3 σετ από τον ΑΟ Μαρκοπούλου στον τελικό, ο οποίος διεξήχθη τυπικά στην έδρα του Μαρκόπουλου.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟ Μαρκοπούλου ξεκίνησε πολύ δυνατά, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα επτά πόντων (4-11). Οι «κιτρινόμαυρες» στα μισά του σετ μείωσαν στους δυο (11-13) και προς το τέλος του σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με εναλλαγές στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, στο πιο κρίσιμο σημείο ο ΑΡΗΣ δεν ήταν τόσο συγκεντρωμένος με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 22-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (9-9, 11-10) και να μην μπορούν να «ξεφύγουν» μέχρι περίπου τα μισά.  Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τον ΑΟ Μαρκοπούλου να πετυχαίνει οκτώ συνεχόμενους πόντους και να κατακτά το δεύτερο σετ με 14-25.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν δυνατά και έκαναν γρήγορα το 8-2, παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι τυπικά «φιλοξενούμενοι» όμως κάλυψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 11-11. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δυο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ με διαρκείς εναλλαγές. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον ΑΟ Μαρκοπούλου να το κατακτά με 25-27 και κατ’ επέκταση να κατακτά και τον τίτλο.

Ο Α.Σ. ΑΡΗΣ θέλει να συγχαρεί τα κορίτσια μας και το τεχνικό επιτελείο για την εξαιρετική πορεία και προσπάθεια, ενώ επίσης θέλει να δώσει και τα εύσημα στην ομάδα του Μαρκόπουλου για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 14-25, 25-27).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Μαρκοπούλου προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Αγγελική Τρύψια): Τάνη 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πιτσιγκώνη 8 (8/32 επ., 19% υπ. – 7% άριστες), Χωριάτη 8 (6/19 επ., 2 άσσοι), Νταφοπούλου 3 (2/18 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 21% άριστες), Λαμπριανίδου 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Σωτηράκογλου 2 (1/5 επ., 1 άσσος) / Καμπούρη (λ, 43% υπ. – 21% άριστες), Μήνου 1 (1 μπλοκ), Κουζούνη (12% υπ. – 12% άριστες), Ίγγιλη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Έλενα Κανελλοπούλου): Κωτσαρά 5 (5/17 επ., 44% υπ. – 28% άριστες), Αλλαγιάννη 14 (10/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γράβαρη 12 (7/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ευαγγελίου 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. – 35% άριστες), Σπανάκη 13 (11/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαϊοπούλου 2 (2/4 επ.) / Δήμου (λ, 56% υπ. – 39% άριστες).