Βόλεϊ Νεανίδων: “Λύγισε” στο τάι-μπρέικ, τρίτη θέση για τον Άρη

Η όμαδα Βόλεϊ Νεανίδων του Άρη προσπάθησε για την ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ, ωστόσο “λύγισε” στο τάι-μπρέικ από τον Αίαντα Εύοσμου και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΠΕΣΘ.

Ο Αίαντας Εύοσμου πήρε προβάδισμα με 8-4 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 12-12. Οι ομάδες στη συνέχεια πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο στο πιο κρίσιμο σημείο ο Αίαντας πήρε προβάδισμα τριών πόντων και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 7-10, το οποίο προβάδισμα διατήρησε μέχρι το 14-17, πριν ισοφαρίσει ο Αίαντας σε 17 όλα. Η ομάδα του Εύοσμου πέρασε μπροστά με 20-18 και έκανε το 2-0 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Αίαντας προηγήθηκε με 12-10, οι “κιτρινόμαυρες” όμως είχαν απάντηση και έκαναν το 14-16. Στη συνέχεια, υπήρχαν διαρκείς εναλλαγές στο σκορ με τον Άρη και την εκπληκτική Χωριάτη να κάνει το 21-24 και τις “κιτρινόμαυρες” να παραμένουν ζωντανές, κάνοντας το 2-1 σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ οι κιτρινόμαυρες ξεκίνησαν δυνατά και έκαναν το 5-9 και 7-12. Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα (12-18) και έστειλε το παιχνίδι στο τάι-μπρεικ με 16-25.

Ο Αίαντας πήρε μικρό προβάδισμα δυο πόντων (6-4) το οποίο διατήρησε μέχρι το 10-8, καθώς ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10. Στη συνέχεια με ένα σερί 3-0 ο Αίαντας έκανε το 14-11 και πήρε τη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-22, 23-25, 16-25, 15-11)