Βόλεϊ Νεανίδων: Εκτός έδρας νίκη του Άρη επί του Ηρακλή και «έξι στα έξι»

Η ομάδα Bόλεϊ Νεανίδων του Άρη κέρδισε με 0-3 σετ τον Ηρακλή στο Κατσάνειο και ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με «έξι στα έξι».

Στο πρώτο σετ ο Άρης ήταν κυρίαρχος και χωρίς να απειληθεί  ιδιαίτερα το κατέκτησε με 17-25.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά κλειστό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο οι αθλήτριες του Άρη έκαναν το 0-2 σετ με  24-26.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τις «κιτρινόμαυρες» προς το τέλος να παίρνουν μια εύλογη διαφορά και να το κατακτούν με 19-25, ολοκληρώνοντας τον Α’ γύρο του πρωταθλήματος αήττητες.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 24-26, 19-25).

Βόλεϊ Νεανίδων: Εκτός έδρας νίκη του Άρη επί του Πειραματικού

Η ομάδα βόλεϊ Νεανίδων του Άρη επικράτησε με 1-3 σετ του Πειραματικού εκτός έδρας, κάνοντας το «δυο στα δυο» στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ με το σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες και το Πειραματικό να το κερδίζει με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα το κέρδισε με 22-25. Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τις «κιτρινόμαυρες» να το κερδίζουν με 20-25, ενώ το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για έναν… ρόλο με τον Άρη να το κατακτά με 15-25.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 22-25, 20-25, 15-25)

Βόλεϊ Νεανίδων: Εκτός έδρας νίκη του Άρη επί της ΧΑΝΘ

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του Άρη έκανε το «6 στα 6» επικρατώντας με 3-1 σετ εκτός έδρας της ΧΑΝΘ, συνεχίζοντας την εξαιρετική, αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ήταν κυρίαρχος και χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο το κέρδισε εύκολα με 12-25. Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν συγκεντρωμένες και επικράτησαν με 20-25.

Αντιθέτως, στο τρίτο σετ οι αθλήτριες του Άρη έχασαν τη συνοχή τους και η ΧΑΝΘ οδηγήθηκε στην κατάκτησή του με 25-16. Το τέταρτο και τελευταίο σετ όπως αποδείχθηκε ήταν αμφίρροπο, ωστόσο η συγκέντρωση και η αποφασιστικότητα των «κιτρινόμαυρων» οδήγησαν στην κατάκτηση του σετ με 21-25 και κατ’ επέκταση στη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (12-25, 20-25, 25-16, 21-25).