Βόλεϊ Νεανίδων: Ήττα του Άρη στη δεύτερη μέρα του φάιναλ φορ

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του Άρη ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη μέρα του Final 4.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 1-6. Ο Άρης ισοφάρισε σε 7-7. Ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα δυο πόντων με τον Άρη και όμως να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 12-11. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με ένα σερί 4-0 να κάνει το 19-23 αλλά τον Άρη να απαντάει με δικό του σερί 4-0 και να κάνει το 23-24. Παρά την προσπάθεια των κιτρινόμαυρων ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 25-23.

Στα δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 7-2 ενώ αύξησαν τη διαφορά με ένα εκπληκτικό σερί 11-0, κάνοντας το 20-5. Χωρίς να απειληθεί ο Άρης έκανε εύκολα το 1-1 σετ με 25-10.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε το δικό του ξέσπασμα και προηγήθηκε με 1-8 και 2-14, κατακτώντας το σετ με 7-25.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά, όπου ο ΠΑΟΚ πήρε μικρό προβάδισμα τριών πόντων με 14-17. Οι «κιτρινόμαυρες» έχασαν τη συγκέντρωση τους και ο ΠΑΟΚ αύξησε και άλλο τη διαφορά, κάνοντας το 16-22. Ο Άρης μείωσε στους τρεις ωστόσο δεν ήταν αρκετό και δέχτηκε την ήττα με 1-3 σετ.

Αύριο (07/2) ο Άρης αντιμετωπίζει τον Αίαντα Ευόσμου στις 17:00.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-10, 7-25, 21-25)