Βύθισε με «ντόρτια» την Κάλιαρι και ελπίζει… για σεντόνι η Ρόμα! (video)

Με σβηστές μηχανές στο «κόλπο» της τετράδας η Ρόμα! Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι, είχε ένα εύκολο βράδυ στο «Ολίμπικο» ισοπεδώνοντας 4-0 την Κάλιαρι για την 23η αγωνιστική της Serie A, πλησίασε στον πόντο την Αταλάντα, αλλά με ματς περισσότερο και ελπίζει για το… σεντόνι του Champions League!

Iδιαίτερη βραδιά για τους «τζαλορόσι» αφού ο Πελεγκρίνι πέτυχε το γρηγορότερο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς σκόραρε μετά από ένα λεπτό και ένα δευτερόλεπτο, ενώ ο Ντιμπάλα με τα δυο τέρματα που πέτυχε έφτασε τα 118 στην καριέρα του στη Serie A ανεβαίνοντας στην 5η θέση της σχετικής λίστας των Αργεντινών στην ιστορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη η Κάλιαρι γνώρισε την τρίτη της διαδοχική της ήττα και 14η συνολικά τη φετινή σεζόν, μπήκε στην ζώνη του υποβιβασμού και πλέον κινδυνεύει σοβαρά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-0 με τον Πελεγκρίνι να επωφελείται από τις κόντρες μετά από εκτέλεση κόρνερ σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 22′ με ένα υπέροχο πλασέ, ο Ντιμπάλα νίκησε τον Σκουφέτ για το 2-0.

Η Ρόμα δεν κατέβασε ταχύτητες και αφού ο Λουκάκου πέτυχε ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω VAR, έφτασε άνετα στο 3-0. Ήταν το 50ο λεπτό όταν ο Πετάνια υπέπεσε σε πέναλτι αφού έκανε χέρι στην περιοχή, με τον Ντιμπάλα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για τη Ρόμα, έβαλε στο 60′ ο Χάουσεν που μετά από κόρνερ του Παρέδες την έστειλε με καρφωτή κεφαλιά στα δίχτυα της Κάλιαρι για το τελικό 4-0!