Γκρι σκιές στο Βενετόκλειο! Ήττα του Άρη στην παράταση (78-77) και αλλοίωση αποτελέσματος!

Οι γκρι σκιές έκαναν την εμφάνισή τους στο Βενετόκλειο. Η ήττα του Άρη από τον Κολοσσό με 78-77 είναι απόρροια των σφυριγμάτων των Ταβουλαρέα (γνωστός από το αίσχος του Λίντο το 2005), Μαγκλογιάννη και Τζαφλέρη, με τα οποία αλλοιώθηκε το τελικό αποτέλεσμα!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά και από τις δύο ομάδες. Ο Άρης επιθετικά στηρίχθηκε στο ξεκίνημα στο καλό περιφερειακό του σουτ (5/8τρ. στο πρώτο δεκάλεπτο) και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (8-13 στο 7’, 14-19’ στο 9’, 18-21 στο 10’), όμως το γεγονός ότι δεν ήταν σε καλή μέρα επιθετικά ο Βεζένκοφ (1/5δπ., 0/3τρ.) δεν του έδωσε τη δυνατότητα να μπορέσει να ξεφύγει.  Ο Τόμας κράτησε επιθετικά τον Άρη στη δεύτερη περίοδο, αλλά αμυντικά η περιφέρεια του Άρη δεν μπόρεσε να περιορίσει τη δράση του Γουότερς, ενώ οι κίτρινοι δεν είχαν ούτε τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Λαρεντζάκη, προηγήθηκε με 24-23 (13’), 28-26 (15’) και 30-28 (16’), αλλά οι κίτρινοι αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-34, αν και θα μπορούσαν να έχουν και μεγαλύτερη διαφορά αν δεν ήταν τόσο άστοχοι στα δίποντα (5/19).

Η συγκέντρωση χάθηκε για τον Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ριντ αρχικά έκανε το 31-37 με τρίποντο, όμως ακολούθησε ένα καταστροφικό πεντάλεπτο, στο οποίο οι κίτρινοι είχαν πολλά άστοχα τρίποντα, ο Κολοσσός όμως έβαλε τα δικά του και ξέφυγε με 49-41 (27’), εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά του ριμπάουντ.

Κάπου εκεί αντέδρασαν οι κίτρινοι, κυρίως με τον Βεζένκοφ, μείωσαν στον πόντο (49-48) πριν ο Σκοτ διαμορφώσει το 51-48 που ήταν και το αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι δεν έκαναν ούτε ένα φάουλ!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος. Στο 35’ το σκορ ήταν 57-57, στο 38’ ο Σίμτσακ έκανε το 64-64 και ο Αντεγκμπόγιε έβαλε τον Άρη μπροστά με 64-66  στο 39’. Ο Χάγκινς με 1/2 βολές μείωσε σε 65-66 και ακολούθησαν διαδοχικά καλάθια από Αντεγκμπόγιε (1.30) και Βεζένκοφ (56’’) που έδωσαν στον Άρη προβάδισμα 5 πόντων (65-70). Ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα με τον Γουότερς. Μείωσε με τρίποντο σε 68-70 (47’’) και στα 30’’ οι κίτρινοι διαμαρτύρονται για φάουλ στον Πάσαλιτς που δεν δόθηκε πριν ο Βόσνιος χρεωθεί με διπλή ντρίμπλα. Στα 12’’ ο Γουότερς ισοφάρισε σε 70-70 και στην τελευταία επίθεση οι κίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν εκ νέου για φάουλ στο λέι απ του Αντεγκμπόγιε που δεν δόθηκε.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί ο Άρης ξέφυγε και πάλι με 71-76 (42’) όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε. Με Λαρεντζάκη και Μανωλόπουλο ισοφάρισε γρήγορα σε 76-76 και προσπέρασε με μία βολή του Λαρεντζάκη (44’) με 77-76. Ο Βεζένκοφ ισοφάρισε με 1/2 βολές (77-77) και ακολούθησαν άστοχο τρίποντο του Πάσαλιτς (55’’ πριν το τέλος), βήματα του Γουότερς (47’’ πριν το τέλος), λάθος του Αντεγκμπόγιε και κλέψιμο του Ρόμπινσον (26’’) και φάουλ μόλις 1’’ από το Νέιμικ στον Γουότερς για το οποίο επίσης ο Άρης διαμαρτύρεται. Ο Αμερικανός έβαλε την πρώτη, έχασε επίτηδες τη δεύτερη και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε…

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-34, 51-48, 70-70 (κ.α.), 78-77.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 12 (3/6β., 3/6δπ., 1/4τρ., 6ρ.), Γουότερς 25 (1/2β., 9/11δπ., 2/3τρ., 4ρ., 7ασ.), Μανωλόπουλος 6 (3ρ., 4ασ.), Σμιθ 6, Στεφανίδης, Λίντεν 3 (1), Σκοτ 16 (2/2β., 1/1δπ., 4/10τρ., 5ρ.), Χάγκινς 7 (8ρ.), Ρόμπινσον 3 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (3/3δπ., 2/9τρ., 7ασ.), Ριντ 10 (2/4δπ., 2/2τρ., 6ρ.), Τόμας 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2 (8ρ.), Βεζένκοφ 19 (6/8β., 2/9δπ., 3/7τρ., 8ρ., 2ασ.), Νέιμικ 3 (5ρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 5 (2ρ.), Αντεγκμπόγιε 17 (5/7β., 3/4δπ., 2/5τρ., 2ασ.).