Γλίτωσε το κάζο στην παράταση η ΑΕΚ από τον Πανιώνιο! (video)

Ο απίθανος Πανιώνιος -της Β’ Εθνικής- κόντεψε να ξεράνει την ασόβαρη ΑΕΚ, προηγήθηκε ακόμη και 10(!), αλλά στην παράταση η «Ένωση» βρήκε τις λύσεις και προκρίθηκε (88-93) στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο ματς και με εξαιρετικό Σαχπατζίδη προηγήθηκε νωρίς με 9-6, με τον Μίτσελ να έχει απάντηση για το 9-9. Ο Σαχπατζίδης και πάλι έκανε το 11-9, όμως ο Φρέιζιερ ισοφάρισε σε 11-11. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και με Παπαδιονυσίου και Βεργίνη προηγήθηκαν με σκορ 20-16, πριν ο τελευταίος τους φέρει στο +8 (24-16). Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν και στο +10 (28-18), πριν ο Μάιλς γράψει το τελικό 28-21 της πρώτης περιόδου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Χάλαρης έστειλε τον Πανιώνιο (32-23). Μίτσελ και Γιάνκοβιτς έβγαλαν αντίδραση για την ΑΕΚ, μειώνοντας σε 34-32, πριν ο Παπαδάκης ολοκληρώσει ένα 10-0 επιμέρους σκορ της Ένωσης για το 34-35. Ο Αντωνάκης με γκολ φάουλ έβαλε ξανά μπροστά τον Πανιώνιο (37-35), όμως ο Παπαδάκης απάντησε ξανά (37-38). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ τριπόντων με Βεργίνη και Γιάνκοβιτς, με τον τελευταίο να γράφει το 43-44. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα Πανιωνίου.

Ένα γρήγορο 4-0 της ΑΕΚ με Γιάνκοβιτς και Μίτσελ έβαλε την Ένωση μπροστά στις αρχές του δευτέρου μέρους (46-48), όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε και ξανά με τον Βεργίνη πέρασε μπροστά (53-52). Έκει ήρθε η ώρα του Ξανθόπουλου, που έτρεξε ένα δικό του 4-0 για το 53-56. Η Ένωση ξέφυγε με 5 πόντους (55-60), όμως ξανά η ομάδα της Νέας Σμύρνης απάντησε και με Μάντζάρη και Σαχπατζίδη ανέκτησε το προβάδισμα (61-60), επεκτείνοντάς το με τον Βεργίνη στο +6 (69-63). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 71-67.

Η ΑΕΚ με τρίποντο του Παπαδάκη μείωσε σε 71-70, όμως ο Πανιώνιος με τον Σκάνδαλο πήγε ξανά στο +3 (74-71). Ο ΜακΓκριφ πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας στον 1 (76-75), πριν ισοφαρίσει σε 77-77 και φτάσει τους 10 σερί πόντους για το 77-81. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και μείωσαν και πάλι σε 80-81 με τον Μάντζαρη. Η ΑΕΚ με ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς φάνηκε να «καθαρίζει» (80-84), όμως με τον Μάντζαρη ο Πανιώνιος ισοφάρισε (84-84), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μάντζαρης έβαλε δύο βολές για το 86-84, όμως ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 86-87, γράφοντας με λέι απ το 86-89. Ο Πανιώνιος στο τέλος λύγισε από την κούραση, η ΑΕΚ έβαλε τις βολές και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 88-93.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.δ.), 88-93 (παρ.)