«Γονάτισε» τον Πανιώνιο και επέστρεψε στην Basket League μετά από 23 χρόνια ο Μίλων

Με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, ο Μίλων επικράτησε 87-79 του Πανιωνίου στο Final Four, πανηγυρίζοντας το πρωτάθλημα της Elite League και την επιστροφή στην Basket League μετά από 23 χρόνια!

Με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε 87-79 τον συντοπίτη και φαβορί Πανιώνιο στο Final Four, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα της φετινής Elite League και την άνοδο στην Basket League μετά από 23 χρόνια και τη σεζόν 2000/01!

Οι «κυανέρυθροι» είχαν το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο «μίλησε» ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, Ζακ Μπράιαντ, ο οποίος τον Μίλωνα από το χέρι και η ομάδα του έκανε επιμέρους σκορ 28-19!
Ο Αμερικανός και MVP του φετινού πρωταθλήματος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Άλλους 13π. πρόσθεσε ο βετεράνος Στιβ Μπαρτ, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Γάιος Σκορδίλης με 10π. και 10 ριμπάουντ.
Από την άλλη, πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο Ντεζόν Ντέιβις με 19 πόντους.
Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» έχουν μπροστά τους μία δεύτερη ευκαιρία για την επιστροφή στα «μεγάλα σαλόνια», καθώς θα αντιμετωπίσουν τον Ηρακλή την Κυριακή (19/5), για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 41-38, 60-59, 79-87