Γυναικείο βόλεϊ: Δύσκολη νίκη με 3-2 επί του Αίαντα με… ειδική αφιέρωση

Τη νίκη στον πρώτο εντός έδρας αγώνα πανηγύρισε το γυναικείο βόλεϊ του Άρη που επικράτησε δύσκολα με 3-2 του Αίαντα Ευόσμου, επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες.

Σημαντική ήταν η συνεισφορά του κόσμου του Άρη που έδωσε την απαραίτητη ώθηση στις «κιτρινόμαυρες» για να φτάσουν στη νίκη, η οποία αφιερώθηκε στη μνήμη του Γιώργου Περσιανλή, ο οποίος απεβίωσε πριν πέντε χρόνια.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν το προβάδισμα στα σετ κατακτώντας στην λεπτομέρεια το πρώτο και το τρίτο, ισοφαρίστηκαν εύκολα από τον Αίαντα αλλά στο πέμπτο καθοριστικό σετ ξέφυγαν με 11-1 και έφθασαν άνετα στην κατάκτηση του με 15-7.

Ο Άρης παρουσιάστηκε με αρκετό άγχος και είχε πρόβλημα στην υποδοχή από το πιεστικό σερβίς του Αίαντα. Χουντίμα με 19 πόντους (18/36 επιθέσεις) και Γουγούση με 15 (11/27) ήταν οι κορυφαίες για τον γηπεδούχο με την Μοντάνιο να τελειώνει το ματς με 9 (8/30 επιθέσεις).

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 11-25, 25-22, 16-25, 15-7.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Κουτουνίδης): Πήττα 4 (0/6 επ., 4 μπλοκ), Τζούριτς 5 (5 άσσοι), Μοντάνιο 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 53% υπ.), Μεταξά 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουγούση 15 (11/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντιμά 19 (18/36 επ., 1 άσσος, 31% υπ.) / Χίτζιου (λ, 43% υπ.), Πετρινόλη (λ), Μπάκα (0/2 επ.), Παπαδοπούλου, Ζωΐδου.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Χαμαλίδου 5 (0/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ, 17% υπ.), Ανδρονικίδου 6 (6/14 επ., 50% υπ.), Γκουίτζι 35 (34/61 επ., 1 μπλοκ), Κούση 7 (4/10 επ.,1 άσσος, 2 μπλοκ), Βλάχου 2 (2 άσσοι) / Ιακωβίδου (λ, 71% υπ.), Γιορανίδη 1 (μπλοκ), Αργυρίου 10 (7/9 επ., 3 άσσοι, 57% υπ.), Δαμιανίδου, Καλαγασίδου.