Δεν άντεξε στο τάι-μπρέικ ο Άρης

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 152 λεπτών που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ένταση και ωραίες φάσεις αλλά και δύο 15λεπτες διακοπές λόγω πτώσης τάσης του ρεύματος, ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Άρη με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Μίκαελ Μέρτεν πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς που τον φέρνουν ισόβαθμο με τον Παναθηναϊκό στους 17 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας της Volleyleague ΟΠΑΠ. Ο Άρης μπορεί να ηττήθηκε αλλά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη προσπάθεια του να μείνει στην κατηγορία και ανέβηκε στους 9 βαθμούς και στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και πήρε τη νίκη με πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη, Νέμεθ ενώ εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κανέλλος. Το όπλο του Παμβοχαϊκού ήταν το σερβίς που του απέφερε 14 άσσους.

Ο Άρης αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Στέλιο Πιπέργια (έπαθε διάστρεμα στο 2-2 σετ και αγωνίστηκε τραυματίας στο 5ο σετ) καθώς ο Γιάννης Χαριτωνίδης είναι τραυματίας. Με καλή τακτική σε μπλοκ άμυνα και πρώτους σκόρερ τους Κυριακίδη, Μπέλο ο Άρης κατάφερε να πάρει το 2ο και το 3ο σετ και να πάρει τον πολύτιμο βαθμό. Ο Μπέλος αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τον Άρη.

Η πρώτη διακοπή ρεύματος έγινε στο 4-1 του 1ου σετ και η δεύτερη στο 11-10 του 2ου σετ. Δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα ενώ ήταν εντυπωσιακές οι ανατροπές στο σκορ στο 2ο, 3ο και 4ο σετ.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός επικράτησε εύκολα όταν ο Κανέλλος με το σερβίς του πήγε στο 16-15 και έφυγε στο 23-15. Ο Παμβοχαϊκός έδειξε πως θα μπορούσε να πάρει εύκολα τη νίκη, όμως, ο Άρης έπαιξε ελεύθερα και με καλή άμυνα γύρισε πολλές κόντρα επιθέσεις.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 16-14 και ο Άρης το πήρε με 25-23. Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν 17-17 και στο 19-19 πήραν δύο καθοριστικούς πόντους από μπλοκ και ξέφυγαν με διαφορά +2 την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 16-11 αλλά ο Άρης με μίνι σερί 3-0 μείωσε 16-14 και κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με τον Ασπιώτη 23-22, αλλά ο Άρης με δύο ωραίες άμυνες πέρασε μπροστά 24-23 και πήρε το σετ 26-24.

Στο 4ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 8-5, 9-6 και 11-9 και έδειξε ικανός ακόμα και για το τρίποντο. Μάλιστα χάθηκαν τρεις “κόντρα μπάλες για να αυξηθεί κι άλλο η διαφορά, όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το σερβίς και την υποδοχή τους και με αντεπίθεση διαρκείας με Ασπιώτη, Κανέλλο, Στεβάνοβιτς γύρισαν τον αγώνα. Με σερί 4-0 ξέφυγαν 15-12 και με 17-13, 21-15 οδήγησαν τον αγώνα στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ το 6-6 έγινε 10-6 με άσσους του Κανέλλου και επίθεση του Ασπιώτη για τον Παμβοχαϊκό με σερί 4-0 και έτσι η ομάδα της Βόχας πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αγγελίδης