Δεν έφταναν Τολιόπουλος και Σόουζα, ήττα του Άρη από την Λιετκαμπέλις (84-74), έχασε και Μπλούμπεργκς

Ο Αρης παρατάχθηκε στην έδρα με την Λιετκαμπέλις έχοντας αντίπαλο την κούραση, αλλά με μεγάλο «θέλω» για τη νίκη. Σόουζα και Τολιόπουλος πάλευαν μόνοι τους, αλλά η ήττα δεν αποφεύχθηκε με 84-74.Ο Άρης δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη ούτε στη Λιθουανία, γνωρίζοντας ήττα από την Λιετκαμπέλις στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του EuroCup. Τραυματίας αποχώρησε στη δεύτερη περίοδο ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς.

Ο Αρης είχε να αντιμετωπίσει και μια αυστηρή διαιτησία που έπαιξε έδρα. Διπλή τεχνική ποινή στον Γιάννη Καστρίτη 2’56” πριν το τέλος του αγώνα. Ο προπονητής του Άρη αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε ο Αρης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το σκορ να είναι 7-9 στο 4ο λεπτό. Όμως, ένα σερί της Λιετκαμπέλις  έστειλε το σκορ στο 18-9 με τον Αρη να είναι αρκετά άστοχος.  Ο Αρης αντέδρασε και μείωσε σε 18-15 στο 7ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί στην άμυνα έχαναν με 23-15 δυο λεπτά πριν το τέλος. Ο Τολιόπουλος με δικά του καλάθια έκανε το σκορ 23-20 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τον Σανόγκο να παίρνει πρωτοβουλίες ο Αρης προηγήθηκε με 25-26 στο 13ο λεπτό και κόντραρε στα ίσα την Λιετκαμπέλις. Το 33-32 στο 16ο λεπτό αφήνει ελπίδες νίκης. Ο Μπλούμπεργκς χτύπησε το πόδι του, αλλά ο Αρης πάλευε να μείνει ζωντανός. Ο Αρης δεν πρόσεξε στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου και βρέθηκε να χάνει με 43-36. Τολιόπουλος και Σόουζα είναι οι κορυφαίοι.

Ο Αρης μπήκε με σκοπό να καλύψει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ ήταν 51-46 στο 24. Και εκεί που μείωσε με τον Γκάλινατ σε 51-49 η Λιετκαμπέλις ξέφυγε στο 27 με 58-52. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Αρη να χάνει με ένα καλάθι (61-59) και τον Τολιόπουλο να κάνει ματσάρα!

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Η Λιετκαμπέλις μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 68-59 στο 34. Στο πεντάλεπτο πριν το τέλος ο Αρης βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους (76-64) και κάπου εκεί απομακρύνθηκε η νίκη. Στη Θεσσαλονίκη θα φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του Μπλούμπεργκς. Η διαφορά έμεινε ψηλά στο τέλος και ο Αρης γνώρισε τη 2η του ήττα με 84-74.

ΟΙ ΔΙΑΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ουντιάνσκι, Μπίτνερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους, Σαμπέκις 6 (1), Στούκνις, Λιπκεβίτσιους 6 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλαβίνσκας, Μαλντούνας 5 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Βάρνας 3 (1), Όρελικ 19 (4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πόποβιτς 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χατζιμπέγκοβιτς 3 (5 ριμπάουντ), Βαλίνσκας 8 (2), Σιρβίδις 21 (2/7 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σανόγκο 8 (6 ριμπάουντ) , Τολιόπουλος 19 (3/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ) , Καρ 6 , Κατσίβελης (5 ριμπάουντ) , Μπλούμπεργκς 2 , Μποχωρίδης 8 (2/6 τρίποντα) , Ντε Σόουζα 16 (11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Χάρελ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Γκάλινατ 15 (2/7 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιετκαμπέλις: 15/32 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 21/33 βολές, 46 ριμπάουντ ( 15 επιθετικά – 31 αμυντικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 21/42 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 11/21 βολές, 37 ριμπάουντ ( 15 επιθετικά – 22 αμυντικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 μπλοκ