Δεν εμφανίστηκε κανένας Άρης στο Αστρομπάλ… (79-52)

Ο Άρης δεν… εμφανίστηκε στο Αστρομπάλ της Λιόν! Δεν πάλεψε ποτέ το παιχνίδι κόντρα στη Βιλερμπάν και υπέστη οδυνηρή ήττα με σκορ 79-52, που τον αφήνει οριστικά εκτός προημιτελικής φάσης του Γιούροκαπ. Δεν είναι η ήττα που πειράζει, αλλά ο τρόπος με τον οποίο αυτή ήρθε κόντρα σε μια ομάδα που έχασε εύκολα μια βδομάδα πριν στο Αλεξάνδρειο!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον Άρη, που ξεκίνησε αρκετά καλά, αλλά μετά το πεντάλεπτο… παρέδωσε πνεύμα! Στο 5′ το σκορ ήταν 10-9 για την Βιλερμπάν, όμως οι κακές επιλογές των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή, η έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού, είχαν ως αποτέλεσμα να κάνουν οι Γάλλοι σερί 21-0 και να προηγηθούν στο 15′ με 31-9! Ο Άρης έμεινε χωρίς σκορ για ένα δεκάλεπτο και μοιραία το παιχνίδι του είχε φύγει… Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-18 για τη Βιλερμπάν, που είχε αξιολόγηση 58 βαθμούς και ο Άρης μόλις… έναν! Οι κίτρινοι τελείωσαν το πρώτο μέρος με 7/20 δίποντα και 1/9 τρίποντα!
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε εν μέρει όταν βρήκε λύσεις με τον Κερούς και τον Βεργίνη. Οι κίτρινοι μείωσαν την διαφορά στους 15 πόντους (55-40) και πλησίασαν ακόμα περισσότερο στις αρχές της τέταρτης περιόδου (55-43 στο 31′, 60-48 στο 33′), όμως δέχτηκαν πάλι ένα σερί 11-0 και το -12 έγινε -23 (71-48 στο 37′)! Εκεί τελείωσαν όλα για τους κίτρινους που παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου, μετά από πολύ καιρό δεν πάλεψαν μέσα στο παιχνίδι, αλλά δεν είναι και σωστό πλάνο από τον πάγκο για να αντιμετωπίσουν μια ομάδα, την οποία επτά βράδια πριν την είχαν κερδίσει εύκολα στο Αλεξάνδρειο…

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-18, 55-40, 79-52.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Άρμστρονγκ 18 (2/2β., 8/10δπ., 8ρ.), Λακόμπ 2, Βέστερμαν 7 (6ασ.), Ζαν Σαρλ 8 (5ρ.), Φοφανά, Τζάκσον 11 (4ρ., 5ασ.), Τόμπσον 6 (4ρ., 4ασ., 2κλ.), Τίλι 12 (2/2β., 5/5δπ.), Γκος 9 (3/3τρ.), Χαριτόπουλος 6 (5ρ.).

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής, Κερούς 9 (7ρ.), Ταπούτος 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8, Κρούσιτς 7 (4ρ.), Μποχωρίδης, Μπόγρης 4 (4ρ.), Μάλντροου 7 (1), Τσαλδάρης 3 (1), Βεργίνης 7 (1), Δήμας.

Διαβάστε εδώ λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS