Δεν μπορεί να κρατήσει αποτέλεσμα, 14 “χαμένοι” βαθμοί!

Ο Άρης έχει καταφέρει να προηγηθεί πολλές φορές φέτος σε αγώνες, έχει καταφέρει ακόμα και να ισοφαρίσει, αλλά την πλειοψηφία δεν μπορεί να κρατήσει αποτέλεσμα! Οι κίτρινοι λόγω δικών τους λαθών, λόγω της διαιτησίας και της ατυχίας έχουν “χάσει” 14 βαθμούς σε αγώνες που είτε έχουν σκοράρει πρώτοι, είτε έχουν ισοφαρίσει!

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 29/10/12,
ΑΡΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2

Το πρώτο παιχνίδι στο οποίο ο Αρης δεν μπόρεσε να κρατήσει αποτέλεσμα ήταν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Σίγουρα οι «ερυθρόλευκοι» διαθέτουν κατά πολύ ανώτερη ομάδα από τους «κίτρινους», ωστόσο οι τελευταίοι κατάφεραν να προηγηθούν να προηγηθούν δύο φορές, δείχνοντας ικανοί για μεγάλη νίκη. Και όμως μέσα σε ελάχιστα λεπτά, οι πρωταθλητές κατάφερα να ισοφαρίσουν ισάριθμες. ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 2

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 10/11/12,
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ 2-1

Στο… ίδιο έργο θεατής ο Αρης ξαναβρέθηκε και δύο αγωνιστικές μετά και συγκεκριμένα στην Λιβαδειά απέναντι στον Λεβαδειακό. Στο 40′ ο Σάκης Κανούλας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 για τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Βασιλείου διπλασίασε τα γκολ των Βοιωτών και ουσιαστικά τους χάρισε τη νίκη. Αλλωστε τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Αρη από την στιγμή που ο στο 49′ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκέσιου. ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 1

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 1/12/12, ΑΡΗΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1

Το… κακό για τους «κίτρινους» συνεχίστηκε και την 13 αγωνιστική, κόντρα στον Ατρόμητο στο «Βικελίδης», με ακόμη πιο οδυνηρό τρόπο μάλιστα. Τα πράγματα δείχνουν ιδανικά για τον Αρη, καθώς μόλις στο 15′ ο Δημήτρης Σουνάς άνοιξε το σκορ, ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Στάθης Ταυλαρίδης αποβλήθηκε. Τελικά ο Αρης όχι μόνο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο «τρίποντο», αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 89ο λεπτό, την ώρα που σε όλο το δεύτερο ημίχρονο το γήπεδο είχε… γείρει υπέρ του Ατρομήτου. ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 2

14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 9/12/12, ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΡΗΣ 1-1

Εντούτοις, το πάθημα δεν έγινε μάθημα και έτσι την αμέσως επόμενη αγωνιστική ο Αρης «πέταξε» δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς. Στην Τρίπολη, ο Γιαννιώτας έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 23′ (με πέναλτι), όμως 12 λεπτά πριν από το φινάλε, οι «κίτρινοι» δέχθηκαν την ισοφάριση από το αυτογκόλ του Μιχάλη Γιαννίτση. Μάλιστα χάρη στην απόκρουση του Σωκράτη Διούδη στο 85′ έσωσαν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας… ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 2

18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ -19/1/13, ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 1-1

Μία από τις μεγαλύτερες «αυτοκτονίες» του Αρη σημειώθηκε στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ. Αδιαμφισβήτητα οι «κίτρινοι» αδικήθηκαν κατάφωρα στην φάση της ισοφάρισης, καθώς το γκολ του Αντώνη Πετρόπουλου ήταν… δύο μέτρα οσφάιντ. Από την άλλη όμως οι Θεσσαλονικείς έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να τους ασκήσουν ασφυκτική πίεση στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να επέλθει το… μοιραίο. Κι όταν μάλιστα ο Αρης προηγήθηκε στο 85′ με τον Νταβίντ Αγκάνθο, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του…ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 2

19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 28/1/13, ΚΕΡΚΥΡΑ-ΑΡΗΣ 2-2

Μπορεί σε αυτό το παιχνίδι ο Αρης να ήταν η ομάδα που σκόραρε τελευταίο στο ματς καταφέρνοντας να αποσπάσει το 2-2 έστω (σ.σ. παρότι με παίκτη λιγότερο από το 75′ λόγω της αποβολής του Παπαστεριανού) ωστόσο το αποτέλεσμα της ισοπαλίας είχε ουσιαστικά γεύση ήττας. Κι αυτό γιατί πάλι το ματς ξεκίνησε με ιδανικές προϋποθέσεις για τους Θεσσαλονικείς, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 17′ με τον Μιχάλη Γιαννίτση. Η συνέχεια ωστόσο ήταν κάκιστη για τον Αρη, ο οποίος επέτρεψε στην πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος να τον πιέσει έντονα και του «γυρίσει» το σκορ, με δύο γκολ του νεοαποκτηθέντα Κυβελίδη μέσα σε διάστημα μόλις 29 λεπτών. Η ισοφάριση του Καραγιάννη στο 79′ σαφώς και δεν μπόρεσε να… χρυσώσει το χάπι για τους «κίτρινους». ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 2

24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 4/3/13,
ΒΕΡΟΙΑ-ΑΡΗΣ 3-1

Η τελευταία «αυτοκτονία» του Αρη σημειώθηκε χθες Δευτέρα (4/3) στο γήπεδο της Βέροιας. Εχοντας πάνω από 6.000 οπαδούς στο πλευρό της και ανοίγοντας το σκορ στο 49′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης… κατάφερε τελικά να ηττηθεί με 3-1, δεχόμενη τρία γκολ μέσα σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα. Πάλι σε ένα παιχνίδι που έμοιαζαν όλα ιδανικά, με τον Αρη να έχει την ψυχολογία, αλλά και την έδρα, δεν κατέστη δυνατό να κερδηθεί ούτε ο βαθμός της ισοπαλίας… ΧΑΜΕΝΟΙ ΒΑΘΜΟΙ: 3

Πηγή: sentragoal.gr